Washington - Republikánský kandidát John McCain nakonec po masivní kritice ustoupil a zúčastní se televizní debaty se svým demokratickým vyzývatelem Barackem Obamou.
První z předvolebních televizních debat se má uskutečnit v pátek večer amerického času.
Debaty, které budou celkem tři, jsou zpravidla sledovány celým národem a mohou misky vah volební štěstěny nahnout jedním či druhým směrem. Významně například ovlivnily volby v letech 1960, 1980 a 1992.
Podle průzkumu agentury AP a serveru Yahoo se 18 procent voličů je ochotno i teď nechat přesvědčit o své definitivní volbě - to je situace, která vzájemné špičkování před televizními obrazovkami činí ještě důležitějším.
Čtěte více: McCain kvůli krizi přerušuje kampaň na prezidenta
Velkorysost, či útěk?
Před několika dny McCain Obamu požádal, aby debatu zrušili. Jako důvod svého návrhu uvedl současnou ekonomickou krizi a nutnost co nejrychleji odsouhlasit v Kongresu plán, který vyvede z bank špatné pohledávky (za 700 miliard dolarů státních peněz) a postaví údajně ekonomiku znovu na nohy.
Senátor McCain „znovu dokázal, že je typem vůdce, který je ochoten v časech finanční krize dát politiku stranou a zaměřit se na to, co je pro naši zemi nejlepší" - znělo z jedné strany (republikán a newyorský zákonodárce Philip Boyle).
Arizonský senátor „má v této debatě kritickou nevýhodu a vyhýbá se tomu, aby čelil nepříznivým důsledkům vlastních činů" - ozývalo se z druhé (demokratický senátor Bill Perkins).
Konec stranických půtek
Podle McCaina je v nynější krizi nutné, aby se odložily stranické půtky stranou a všechna pozornost směřovala k napravení špatné ekonomické situace. Tuto interpretaci však - stejně jako výzvu ke zrušení debaty - Barack Obama odmítl.
„Prezidenti se musí zabývat více věcmi najednou. Nejde si myslet, že můžeme dělat pouze jednu věc a zastavit všechno ostatní," prohlásil na tiskové konferenci.
McCain si podle komentátorů skutečně - jak už je ale jeho zvykem - zahrává s ohněm.
Gesto může být sice na jednu stranu interpretováno jako snaha zemi pomoci a McCain by si tak posílil image kandidáta, který upřednostňuje řešení opravdových problémů před politickými půtkami.
Společně proti krizi
Může to však být chápáno i zcela opačně - jako snaha současný ekonomický plán administrativy zpolitizovat. Oba kandidáti totiž už před McCainovým oznámením vydali společné prohlášení, ve kterém slibují postupovat apoliticky.
„Je to čas povznést se nad každodenní politiku - pro dobro naší země. Nemůžeme riskovat ekonomickou katastrofu," stojí v něm. „Nyní přišla naše šance společně ukázat, že Washington je znovu schopen tuto zemi vést."
Illinoiský a demokratický senátor byli také společně se senátními a sněmovními stranickými vůdci pozváni ve čtvrtek do Bílého domu, aby zde s prezidentem Bushem o připravovaném zákonu jednali.
Slabý řečník
V McCainův neprospěch také hraje to, že není zrovna známý jako skvělý řečník, zatímco Obama v tomto ohledu exceluje. Někteří analytici tak poukazují na to, že se arizonský senátor chce vyhnout televiznímu výprasku v době, kdy se jeho preference už tak dramaticky propadly.
Tématem debaty bude navíc především ekonomika, kde mají republikáni mezi Američany bídnou pověst a kde podle průzkumů nad McCainem Obama dlouhodobě vede.
Jasné je však přinejmenším to, že po týdnu klesajících preferencí a debat o neschopnosti republikánů ukočírovat ekonomiku, potřeboval McCain obrátit pozornost médií jinam, což se mu alespoň částečně a přinejmenším prozatím podařilo.