Unikátní archeologický objev. Vědci v Guatemale objevili díky laserům rozsáhlé mayské stavby

Zahraničí Zahraničí
5. 2. 2018 9:45
Ukázalo se, že slavné mayské město Tikal představuje jen zlomek mayské metropole, která z větší části zůstala skrytá v hluboké džungli.
Foto: PACUNAM/Canuto & Auld-Thomas

Guatemala City - Vědci objevili mayské město ukryté uprostřed džungle v Guatemale. Pomocí laserového skenování terénu zarostlého hustým pralesem našli desítky tisíc obydlí, která bývala domovem dávných Mayů.

Uprostřed džungle na severu Guatemaly, nedaleko ruin starověkého mayského města Tikal, se tak pod nánosem vegetace nachází doposud neodkryté město, ve kterém mohl žít až milion obyvatel.

Za objevem nových staveb, pyramid, opevnění a zavlažovacích systémů stojí mezinárodní tým archeologů pracující pro Guatemalský fond mayského dědictví. Ti nyní odhadují, že v mayské civilizaci zřejmě žilo až 10 milionů lidí. "To je dvakrát až třikrát více obyvatel, než se předpokládalo," cituje britský deník The Guardian antropologa Marcella Canuta z univerzity v Tulane.

Ukázalo se, že slavné mayské město Tikal představuje jen zlomek mayské metropole, která z větší části zůstala neodkrytá v hluboké džungli.

"Myslím, že je to jeden z největších úspěchů ve více než 150 let trvajícím výzkumu mayské civilizace," uvedl pro stanici BBC americký profesor archeologie a antropologie Stephen Houston.

Mapa získaná moderní archeologickou metodou laserového skenování z výšky také ukázala, že Mayové dokázali okolní krajinu měnit mnohem dramatičtěji, než se dosud předpokládalo. Kultivovali naprostou většinu půdy a jejich zemědělství bylo intenzivnější a udržitelnější.

Vědci zmapovali oblast o rozloze 2100 kilometrů čtverečních a objevili na 60 000 staveb, které byly postaveny v období mayské civilizace od zhruba roku 1000 před naším letopočtem až do roku 900 našeho letopočtu.

VIDEO: Objevení nového kmene je vlastně smutná zpráva.

Etnologa Mnislava Zeleného rozesmutnilo, že byl v Amazonii objeven nový indiánský kmen. Vynucené setkání s civilizací totiž ohrožuje samotnou existenci této izolované skupiny. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy