Unikátní archeologický objev. Vědci v Guatemale objevili díky laserům rozsáhlé mayské stavby

Zahraničí Zahraničí
5. 2. 2018 9:45
Ukázalo se, že slavné mayské město Tikal představuje jen zlomek mayské metropole, která z větší části zůstala skrytá v hluboké džungli.
Foto: PACUNAM/Canuto & Auld-Thomas

Guatemala City - Vědci objevili mayské město ukryté uprostřed džungle v Guatemale. Pomocí laserového skenování terénu zarostlého hustým pralesem našli desítky tisíc obydlí, která bývala domovem dávných Mayů.

Uprostřed džungle na severu Guatemaly, nedaleko ruin starověkého mayského města Tikal, se tak pod nánosem vegetace nachází doposud neodkryté město, ve kterém mohl žít až milion obyvatel.

Za objevem nových staveb, pyramid, opevnění a zavlažovacích systémů stojí mezinárodní tým archeologů pracující pro Guatemalský fond mayského dědictví. Ti nyní odhadují, že v mayské civilizaci zřejmě žilo až 10 milionů lidí. "To je dvakrát až třikrát více obyvatel, než se předpokládalo," cituje britský deník The Guardian antropologa Marcella Canuta z univerzity v Tulane.

Ukázalo se, že slavné mayské město Tikal představuje jen zlomek mayské metropole, která z větší části zůstala neodkrytá v hluboké džungli.

"Myslím, že je to jeden z největších úspěchů ve více než 150 let trvajícím výzkumu mayské civilizace," uvedl pro stanici BBC americký profesor archeologie a antropologie Stephen Houston.

Mapa získaná moderní archeologickou metodou laserového skenování z výšky také ukázala, že Mayové dokázali okolní krajinu měnit mnohem dramatičtěji, než se dosud předpokládalo. Kultivovali naprostou většinu půdy a jejich zemědělství bylo intenzivnější a udržitelnější.

Vědci zmapovali oblast o rozloze 2100 kilometrů čtverečních a objevili na 60 000 staveb, které byly postaveny v období mayské civilizace od zhruba roku 1000 před naším letopočtem až do roku 900 našeho letopočtu.

VIDEO: Objevení nového kmene je vlastně smutná zpráva.

Etnologa Mnislava Zeleného rozesmutnilo, že byl v Amazonii objeven nový indiánský kmen. Vynucené setkání s civilizací totiž ohrožuje samotnou existenci této izolované skupiny. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 31 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy