Archeologové našli u egyptských pyramid 4000 let starou hrobku. Patřila velmi vážené osobě

ČTK ČTK
3. 2. 2018 23:12
Více než čtyři tisíce let starou hrobku objevili egyptští archeologové nedaleko slavných pyramid v Gíze. Patřila velmi vážené kněžce bohyni Hathor.
Hrobka kněžky bohyně Hathor
Hrobka kněžky bohyně Hathor | Foto: Reuters

Káhira - Nalezená hrobka byla vybudována pro kněžku Hetpet, která žila za doby vlády páté dynastie v období Staré říše, informoval v sobotu novináře egyptský ministr pro památky Chálid Ananí. Podle něj byla kněžka bohyně Hathor ve své době velmi vážená.

Pohřební komoru starou 4400 let archeologové našli při vykopávkách západně od Cheopsovy (Chufuovy) pyramidy. Postavena byla z hliněných cihel a ozdobená je dobře zachovalými nápisy a kolorovanými kresbami, které zpodobňují kněžku Hetpet na honu či při rybolovu.

Hrobka kněžky bohyně Hathor
Hrobka kněžky bohyně Hathor | Foto: Reuters

Zachycena je také vsedě u obětního stolu. Na kresbách je několikrát zpodobněna také opice, která byla v době páté dynastie oblíbeným domácím mazlíčkem.

Podle archeologa Mustafy Vazírího, který vykopávky vedl, je oblast, ve které se hrobka kněžky Hetpet našla, "velmi slibná". "Očekáváme, že toho najdeme víc," řekl agentuře AP.

Podle Vazírího by se mohla na území nekropole najít dokonce ještě jedna hrobka samotné kněžky Hetpet. Artefakty, které jí patřily, se v této oblasti našly už v roce 1909 a byly tehdy převezeny do muzea v Berlíně. Hetpetinu mumii se však zatím objevit nepodařilo.

Hrobka kněžky bohyně Hathor
Hrobka kněžky bohyně Hathor | Foto: Reuters

Místo, kde byla hrobka staroegyptské kněžky vykopána, se nachází nedaleko staveniště, na kterém vzniká nové muzeum.V něm bude umístěna řada vzácných exponátů včetně těch nalezených v hrobce faraona Tutanchamona.

První část muzea by se měla otevřít ještě letos, celé by mělo být hotové v roce 2022. Egyptská vláda doufá, že se jí díky novým výstavním prostorám podaří přilákat zpět do země turisty, o které Egypt přišel v posledních letech kvůli nepokojům i teroristickým útokům.

VIDEO: Největší muž a nejmenší žena před egyptskou pyramidou. 

V Egyptě se sešel nejvyšší muž s nejmenší ženou. Jsou součástí kampaně na podporu turismu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy