Mayová vyhrála "titánský boj" o brexit. Teď si ale musí poradit s Bruselem, píše tisk

ČTK ČTK
30. 1. 2019 11:03
Výsledek úterního hlasování v dolní komoře britského parlamentu o dalším postupu na cestě k brexitu byl podle části britského tisku triumfem premiérky Theresy Mayové. Té se podařilo po čase sjednotit své konzervativce. Další média ovšem upozorňují, že nyní musí premiérka do Bruselu, který již avizoval, že se pro něj "nic nezměnilo".
Britští poslanci souhlasí s dohodou se změnami v severoirské pojistce | Video: Reuters

"Theresin triumf," napsal v titulku bulvární list Daily Mail, podle kterého Mayová vyhrála "klíčové hlasování, sjednotila svou stranu a rozdrtila (předsedu opozičních labouristů Jeremyho) Corbyna". Předsedkyně britské vlády podle probrexitového listu vyzvala Brusel: "Pojďme uzavřít dohodu."

Také podle listu Daily Express se podařilo Mayové sjednotit svou stranu a získat plnou podporu parlamentu pro nová jednání s Bruselem. "Nyní je to na EU," napsal list. Další bulvár - The Sun - označil výsledek parlamentního hlasování za vítězství premiérky v "titánském boji".

Levicový list The Guardian úterní vývoj na cestě k brexitu označuje sice za vítězství Mayové, zároveň ale upozorňuje, že z pohledu Evropské unie se "nic nezměnilo" a premiérka jen vyvolala naděje, které zřejmě nedokáže naplnit. Nyní má britská vláda podle The Guardian dva týdny na to, aby "resuscitovala svou brexitovou dohodu".

Také list Metro upozornil, že předseda Evropské rady Donald Tusk po večerním hlasování uvedl, že nové vyjednávání o textu dohody o podmínkách britského vystoupení z EU není možné.

Podle listu Daily Mirror brexitová dohoda premiérky Mayové po úterním hlasování "vstala z mrtvých". Dodává ovšem, že je to "prozatím", neboť není vůbec jisté, zda EU tlaku britských poslanců na nová jednání o sporné irské pojistce "ustoupí".

Financial Times na titulní stránce napsaly, že se snahou přepsat uzavřenou brexitovou dohodu Mayová dostává na cestu, která vede ke střetu s Bruselem. Podle listu The Daily Telegraph Mayová nyní přenesla "brexitovou bitvu zpět do Bruselu".

Sporná irská otázka

Úternímu hlasování se také věnují média v pevninské části Evropy. Například německý deník Süddeutsche Zeitung je oproti britským listům výrazně negativnější. Píše, že slabost britské premiérky Mayové je nebezpečná pro Británii i zbytek Evropské unie.

"Působí to zoufale: Britská premiérka Theresa Mayová chce vyjednávat s EU o změnách v dohodě o vystoupení. Tím chce pro spornou dohodu přeci jen získat většinu v londýnském parlamentu," píše Süddeutsche Zeitung a připomíná, že původní dokument britští zákonodárci jasně odmítli. "Slibům Mayové, že díky změnám (dohody) najde většinu, by Brusel raději neměl věřit. Premiérka nemá svoji vlastní stranu pod kontrolou," konstatuje mnichovský deník.

Jinak to vidí deník Die Welt, podle něhož je nyní míč na straně Bruselu, který by měl ustoupit v irské otázce. "Pokud Evropané zůstanou tvrdohlaví, budou spoluzodpovědní za politické selhání," píše. Poukazuje na nejspornější otázku v brexitové dohodě, a sice o hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Francouzský tisk zase píše, že brexitová válka je ve finále. Deník Le Figaro situaci popisuje jako premiérčin ústupek základně rozhodných zastánců brexitu. Obdržela sice křehký, nicméně reálný mandát vyjednávat s unií znovu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy