O textu brexitové dohody znovu jednat nebudeme, vzkázal Britům za EU Tusk

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2019 23:08
Nové vyjednávání o textu dohody o podmínkách vystoupení Británie z Evropské unie není možné. Na dnešní večerní hlasování britské Dolní sněmovny tak reagoval mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Právě k dojednání změn týkajících se takzvané irské pojistky, která je ovšem součástí dohody, dnes britští poslanci vyzvali premiérku Theresu Mayovou.
Foto: Reuters

Tuskův mluvčí zopakoval postoj unie, koordinovaný po britském hlasování s 27 hlavními městy, že "rozvodová dohoda" zůstává nejlepší a také jedinou cestou, jak zajistit spořádaný odchod Británie z evropského bloku. "Pojistka je součástí dohody o vystoupení a dohoda o vystoupení není otevřena novému vyjednávání," uvedl Tuskův mluvčí Preben Aaman. Připomněl závěry prosincového summitu EU, které jsou podle něj v tomto ohledu zcela jasné.

Zároveň ale podle Tuskova mluvčího EU27 vítá a sdílí ambici britského parlamentu vyhnout se brexitu bez dohody, tedy situaci, kdy by Británie 29. března z unie odešla, aniž by byly okolnosti takového kroku smluvně ošetřeny. Unie proto britskou vládu nadále žádá, aby co nejrychleji vnesla jasno do toho, co má nyní v úmyslu.

EU je podle mluvčího předsedy Evropské rady připravena - pokud se změní úmysly britské strany ohledně budoucího partnerství - znovu zvážit svou stávající nabídku a upravit obsah politické deklarace. V tomto právně nezávazném textu, který doprovází samotnou dohodu o vystoupení, obě strany popisují, jak by měly vypadat v budoucnu dojednané smlouvy zajišťující úzké vztahy Británie a EU v řadě oblastí.

V reakci na hlasování v Británii Tuskův mluvčí Aaman večer v prohlášení pro média rovněž uvedl, že EU27 je připravena posoudit - a jednomyslně rozhodnout - o případné "podložené žádosti" o odkladu brexitu. Sedmadvacítka by podle něj v takové situaci brala při rozhodování v úvahu důvody, které by Londýn uvedl, i délku možného prodloužení. V takovém případě by také bylo potřeba zajistit fungování unijních institucí, připomněl Aaman. V květnu se totiž konají volby do Evropského parlamentu a s novými britskými europoslanci se nyní nepočítá.

"Budeme pokračovat v přípravách na všechny varianty vývoje, včetně scénáře (rozchodu) bez dohody," upozornil mluvčí. Unie ovšem také bude dál pokračovat s ratifikací rozsáhlé dohody o vystoupení Británie z bloku, kterou Londýn a unijní vyjednavači připravovali přibližně 18 měsíců.

Liberální europoslanec Guy Verhofstadt, který stojí v čele koordinační skupiny EP pro brexit, večer na Twitteru reagoval v zásadě podobně. Europarlament podle něj podporuje Irsko a Velkopáteční mírovou dohodu. "Pro otevření či zmírnění dohody o vystoupení není většina," upozornil. Europarlament čeká debata o dění kolem brexitu ve středu, vystoupit by měl mimo jiné unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

VIDEO: Britští poslanci se shodli. Souhlasí s dohodou o brexitu se změnami v severoirské pojistce

Britští poslanci souhlasí s dohodou se změnami v severoirské pojistce | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy