Delší období by mělo podle Mayové umožnit britským zákonodárcům, aby schválili dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie. "Spojené království nabízí, že by toto období skončilo 30. června 2019," stojí v dopise.
Tusk ale podle vysoce postaveného unijního činitele došel k závěru, že ve stávající situaci kolem brexitu by byl nejlepším řešením jeho pružný roční odklad. Plán, se kterým nyní šéf unijních summitů seznamuje členské země bloku, by prý Britům umožnil odejít z bloku spořádaným způsobem poté, co schválí text dohody o vystoupení.
Podle dobře informovaného představitele EU, který o Tuskově rozhodnutí informoval v pátek novináře, je takové řešení v souladu s dopisem Mayové. O premiérčině žádosti budou ve středu jednat prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí EU na zvláštním summitu v Bruselu. Tuskova představa řešení je - spolu s britskou žádostí o odklad do 30. června - podkladem pro jejich rozhodování.
Mayová zároveň uvedla, že pokud se dosud rozdělení britští poslanci dohodnou na podobě brexitové smlouvy brzy, i termín odchodu nakonec může přijít dříve než na konci června. Její vláda prý bude usilovat o to, aby britský parlament schválil brexitovou dohodu do 23. května, kdy začínají volby do Evropského parlamentu, a aby země mohla opustit EU před těmito volbami.
Uznává však, že pokud bude Británie ještě po 23. květnu členským státem unie, voleb se zúčastní. Tuto podmínku až dosud Mayová odmítala a část její vlády kvůli ní hrozila rezignací.
"Vláda proto podniká zákonné a zodpovědné přípravy na tuto krajní variantu, mezi nimiž je i nařízení stanovující datum voleb," uvádí Mayová.
Theresa May writes to Donald Tusk to ask for another short Brexit extension to 30 June 2019. Letter: pic.twitter.com/8of8lLE94s
— Sebastian Payne (@SebastianEPayne) April 5, 2019
Britští vládní konzervativci v současnosti vyjednávají s opozičními labouristy o možném kompromisu, který by umožnil schválení brexitové dohody v Dolní sněmovně. Pokud nenajdou shodu, hodlá premiérka parlamentu předložit sérii variant další brexitové strategie a poté se řídit vůlí poslanců.
Podle současného harmonogramu má Británie opustit Evropskou unii 12. dubna, ovšem britští poslanci stále nepřijali dohodu s Bruselem upravující podmínky brexitu. Unijní představitelé varují, že hrozba problematického odchodu bez dohody je proto stále pravděpodobnější.