Washington – Donald Trump o sobě tvrdí, že je abstinent. V pátek tak dostane dárek, pro který asi nebude mít velké využití: tradiční skotský vyřezávaný pohár, z něhož se pije whisky. Přiváží mu ho britská premiérka Theresa Mayová.
Není to diplomatický přešlap. Pohár zvaný Quaich je symbolem přátelství. Mayová k němu přidá ještě dárkový koš plný produktů, které rostou na jejím venkovském sídle.
Zatímco většina světových lídrů se s obavami ptá, jak se Spojené státy za prezidenta Trumpa postaví ke svým spojeneckým svazkům nebo k volnému obchodu, Mayová mluví optimisticky. Aspoň na veřejnosti.
"Máme příležitost opět se společně stát lídry," řekla ve Filadelfii kongresmanům Trumpovy Republikánské strany o vztahu Británie a Spojených států. V pátek se Mayová v Bílém domě sejde přímo s prezidentem Trumpem. Chce, aby pověstný "zvláštní vztah", který obě země pojí už desítky let, zůstal beze změny.
Konkrétně Británie usiluje o to, aby s ní Spojené státy co nejrychleji uzavřely obchodní dohodu. Londýn chce po vystoupení z Evropské unie odejít i z evropské celní unie. Bude tak mít možnost uzavírat vlastní obchodní smlouvy s ostatními státy světa.
Trump opakovaně naznačil, že se mu taková myšlenka zamlouvá. Distancoval se od svého předchůdce Baracka Obamy, který ještě před loňským referendem Brity varoval, že budou v případě vystoupení z EU až "na konci řady" zájemců o obchodní dohodu s Washingtonem.
Složité vyjednávání
Londýn by rychlé uzavření smlouvy o volném obchodu bral jako důkaz, že se britské firmy po Brexitu nemusí bát o svou prosperitu. Podle odborníků na světový obchod ale nejspíš bude dojednání obchodní dohody výrazně složitější, než jak o tom mluví Londýn i Washington.
Spojené státy jednají s Evropskou unií o smlouvě o volném obchodu, zvané TTIP, už od roku 2013. Vyjednavači ale narazili na řadu překážek. Cla mezi USA a EU jsou v drtivé většině oblastí minimální, takže jde o liberalizaci takzvaných netarifních bariér, tedy v zásadě o vzájemné uznávání předpisů a o možnost nabízet služby.
Spory trvají například ohledně možnosti evropských firem ucházet se o americké veřejné zakázky, pohledu na geneticky modifikované plodiny nebo finanční služby.
Na stejné problémy nejspíš při vyjednávání narazí i Britové a Američané. Pro Británii jsou vzhledem k významu londýnského City velmi důležité finanční služby. Spojené státy se ale tradičně bránily omezit překážky pro podnikání cizích subjektů v této oblasti.
Server Politico upozorňuje, že za Trumpovy administrativy může být tato neochota ještě větší. "Budeme se řídit dvěma jednoduchými pravidly: nakupovat americké výrobky a zaměstnávat Američany," řekl Trump ve svém inauguračním projevu.
Dohoda až po Brexitu
Británie navíc podle pravidel nesmí vyjednávat o obchodních dohodách s jinými zeměmi, dokud nevystoupí z EU. K tomu nejspíš dojde až na jaře 2019.
I kdyby ale Londýn toto pravidlo nerespektoval, jeho naděje na rychlou a výhodnou smlouvu s Američany jsou velmi malé, tvrdí Gregor Irwin, hlavní ekonom poradenské společnosti Global Counsel.
Kromě už zmiňovaných důvodů nebo Trumpovy averze k volnému obchodu upozorňuje i na to, že Británie vyváží mnohem víc do zemí Evropské unie než do Spojených států. Nedává tedy pro ni smysl rozhněvat si své evropské partnery nerespektováním pravidel, protože Londýn se musí na prvním místě dohodnout s EU.
Británii navíc zoufale chybí odborníci, kteří by měli s vyjednáváním o obchodních dohodách zkušenosti. Zaškolení takových lidí přitom trvá několik let. "Británie tak může na dohodu s USA, která by měla smysl, čekat velmi dlouho − pokud k ní vůbec někdy dojde," tvrdí Irwin.