Prezident Putin před časem souhlasil s jejich převozem do Petrohradu.
Kreml tak učinil ústupek bývalé panovnické rodině, která je dodnes v Rusku i po pádu komunismu vnímána spíše v negativním světle.
Návrhy na obnovení monarchie se v zemi v devadesátých letech nesetkaly s podporou.
Tělo Mikuláše v Petrohradu je
Republika se však s přestaviteli dynastie Romanovců přece jen částečně usmířila. Tělo posledního cara Mikuláše II. a jeho nejbližších příbuzných bylo před osmi lety převezeno do katedrály Petra a Pavla v Petrohradu, kde bude dnes pohřbena také Marie Fjodorovna.
Cara i s rodinou bolševický režim zavraždil v Jekatěrinburgu roce 1918, šestnáct měsíců po jeho abdikaci.
Loď s ostatky carevny vyplula z kodaňského přístavu minulý týden. Marie Fjodorovna se totiž narodila v roce 1847 jako dánská princezna Dagmar. Devatenáct let poté se ale provdala za ruského cara Alexandra III. a stala se carevnou.
Po revolučním roce 1917 byla jedním z mála příslušníků panovnické rodiny, který si v době nástupu bolševické diktatury zachránil život.
Podařilo se jí v poslední chvíli uprchnout z Petrohradu napříč západním Ruskem až na Krymský poloostrov. Loď britského námořnictva ji převezla do Londýna a pak se žena vrátila do rodné Kodaně.
Návrat si carevna usilovně přála
V roce 1928 zemřela a její ostatky spočívaly až do dneška v dánské královské hrobce ve městě Roskilde.
"Jsem ráda, že se vrátí. Přála by si to. Její srdce patřilo Rusku," prohlásila v televizi dánská královna Margareta.
Dřívějšímu převozu zabránilo napětí v rusko-dánských vztazích.
Před čtyřmi lety bylo už vše připraveno, ale prezident Vladimir Putin na poslední chvíli akci odvolal.
Rozzlobilo ho, že Kodaň odmítla vydat Moskvě vysoce postaveného představitele čečenských separatistů Ahmada Zakajeva. Putin dokonce zrušil plánovanou návštěvu Kodaně.
Marie Fjodorovna podle svědectví pamětníků odmítala po útěku zpět do Dánska uvěřit zprávám o tom, že její syn Mikuláš II. je mrtev. Stále doufala, že se ještě za svého života do Ruska vrátí a shledá se s ním.