Mexico City - Na ranči u hranic s USA objevili mexičtí vyšetřovatelé další masový hrob, o němž se domnívají, že v něm leží oběti tamních drogových gangů.
V hrobě bylo 32 těl. Počet mrtvých, které nalezli za posledních sedm dní, tak stoupl na 120.
Konečné číslo však bude pravděpodobně ještě vyšší. Podle mexického prezidenta Felipe Calderóna je mezi zhruba sedmnácti podezřelými, které policie zadržela v souvislosti s tímto případem, devatenáctiletý mladík, jenž se přiznal k zabití více než 200 osob.
Hroby se nacházejí v severomexickém státě Tamaulipas, který sousedí s Texasem. Délka společné hranice činí zhruba 368 kilometrů a o kontrolu nad ní bojují drogové kartely Los Zetas a Gulf, protože přes ní vedou pašerácké cesty do USA.
Hroby, které objevily mexické vyšetřovací orgány v průběhu posledního týdne, byly na stejném místě, kde federální policie našla loni v srpnu těla dvaasedmdesáti mrtvých migrantů ze Střední Ameriky.
Úřady jsou přesvědčeny, že za masovými vraždami ve státě Tamaulipas stojí Los Zetas.
Brutalita, která nedává smysl
Mexický ministr vnitra Francisco Blake Mora slibuje zostřený dohled armády a policie nad oblastí, v níž došlo k vraždám. Prohlásil také, že bezpečnostní složky odtud neodejdou, dokud nepochytají vrahy a členy drogových gangů.
Policie však netuší, jaký je přesný motiv tohoto brutálního a zřejmě nesmyslného zabíjení. Svědci policii řekli, že ozbrojení muži unášeli koncem března pasažéry z autobusů projíždějících okresem San Fernando.
Nikdo ale zatím neví, z jakého důvodu a proč byli potom unesení povražděni. Někteří vyšetřovatelé se domnívají, že gang Los Zetas takto násilně rekrutuje nové členy.
Kdo se nepodvolí, je pak zabit. Žádný důkaz pro tuto hypotézu však neexistuje. Navíc se zatím podařilo identifikovat pouze dvě těla.
Do márnice v městě Matamoros, kam byly oběti vražd převezeny, se sjíždějí stovky lidí v obavách, že mezi nimi naleznou někoho ze svých pohřešovaných blízkých.
Varování pro Američany
Andrew Selee z washingtonského Mexického institutu listu The Wall Street Journal řekl, že Los Zetas jsou pod enormním tlakem ze strany mexické policie i konkurenčních gangů, a začínají být proto "tak dezorganizováni, že již ztrácejí schopnost racionálně uvažovat".
Americká vláda také poprvé za dobu trvání mexické drogové války varovala své občany, že ve třech mexických státech jim může ze strany drogových gangů hrozit nebezpečí.
Doposud panoval názor, že gangy si vyřizují účty mezi sebou a o "gringos" se nezajímají.
Minulý pátek však vydal americký generální konzul v Monterrey varování, že mexické gangy možná začnou v blízké budoucnosti útočit na americké občany a příslušníky amerických federálních agentur v mexických státech Tamaulipas, Nuevo León a San Luis Potosí.
Americké ministerstvo zahraničí neupřesnilo, co konzula k prohlášení vedlo. V Mexiku trvale žije asi milion Američanů, další miliony amerických turistů je každý rok přijíždějí navštívit.
Americký exodus z divokých pohraničních oblastí už ostatně potichu začal.
Velké americké firmy, jako jsou Caterpillar nebo Whirpool, již loni začaly stahovat své zaměstnance z Monterrey, hlavního města státu Nuevo León. Přesunují je buď na sever do Texasu, nebo naopak hlouběji na jih, do Mexico City.