Washington - Před miliardami let byl Mars horkou planetou s vlhkým klimatem a silnou ochrannou atmosférou. Potoky se spojovaly v řeky a řeky ústily do jezer a oceánů.
Změnu "modré" v převážně vysušenou a chladnou rudou planetu se nyní pomocí sondy MAVEN pokusili vysvětlit vědci z americké NASA.
"Abych citoval Boba Dylana: 'Odpověď se, můj příteli, vznáší ve větru'," uvedl Michael Meyer, přední vědec z programu zkoumajícího Mars.
Nejde ale o vítr ledajaký, nýbrž o "sluneční". Nabité částice ze Slunce odstranily z atmosféry planety ionty, vysvětluje server CNN.
Atmosféra Marsu přišla o plyny důležité pro život, ztratil se kyslík i oxid uhličitý.
What happened to Mars' atmosphere? The answer from @MAVEN2Mars is blowing in the solar wind: https://t.co/gUTToN1vmn pic.twitter.com/JZHZTYSwxo
— NASA (@NASA) November 5, 2015
Vědci se vyjádřili i k tomu, zda by naši planetu mohl postihnout stejný osud, který zřejmě potkal právě Mars.
Teoreticky zřejmě ano, Země totiž taktéž přichází o ionty. Podle NASA ji ale naštěstí chrání magnetické pole.
Reakci nabité částice slunečního větru s magnetickým polem Země lze zpozorovat i pouhým okem, říká se jí polární záře. Částice postupují směrem k pólům, kde reagují s atomy plynů v atmosféře, vysvětluje server.
Podobný jev zaznamenal MAVEN i na Marsu, zřejmě díky jeho zbytkovému magnetickému poli. MAVEN na oběžnou dráhu Marsu dorazil v září 2014.