Marihuanový ráj. Firma kupuje americkou vesnici, aby ji přeměnila na konopné letovisko

František Typovský František Typovský
5. 8. 2017 17:01
Společnost American Green má v plánu koupit opuštěnou vesničku v Kalifornii, ve které chce začít pěstovat konopí a otevřít několik podniků na zpracování a prodej této rostliny. Rekreační užívání marihuany je totiž v tomto západoamerickém státě od loňského roku legální. Za vesnici, ve které momentálně žije šest obyvatel, plánuje firma zaplatit zhruba 5 milionů dolarů (110 milionů korun).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nipton (Kalifornie) - O vesnici Nipton, která leží na západě Spojených států, pravděpodobně moc lidí v životě neslyšelo.

Vesnička se nachází na okraji Mohavské pouště, na hranici Kalifornie a Nevady. Trvalé bydliště tu má šest lidí.

Sám o sobě Nipton ničím nevyčnívá. Pozornost přitahuje až to, kdo by ho rád vlastnil.

Zájem o koupi projevila americká společnost American Green, která se věnuje zpracování konopí. Zástupci firmy plánují z vesničky vytvořit ideální místo pro pěstování a užívání marihuany.

Rekreační užívání marihuany je totiž v Kalifornii od loňského roku legální. Za vesnici plánuje firma zaplatit zhruba 5 milionů dolarů (110 milionů korun).

"Často vtipkuji, že Nipton je tak unikátní, protože je příhodně umístěný uprostřed ničeho," řekl americkému webu Quartz realitní makléř Tony Castrignano. Právě on zařizuje prodej obce.

Čistá voda a energetická nezávislost

Jedním z prvních kroků, které podnik s konopnými výrobky plánuje, je produkce speciální vody. 

Nipton totiž leží na čtvrtohorním jezeru a právě vodu z něj chce firma čerpat. Následně ji obohatí konopím a nechá prodávat v rámci Kalifornie.

Zároveň chce firma rozšířit nezávislost na dodávané elektřině. Plánuje k tomu využít nedalekou solární elektrárnu, kterou k napájení vesnice používal její předchozí majitel, geolog Gerald Freeman.

"Myslíme si, že když ukážeme, že může fungovat obec s přátelským vztahem ke konopí, která navíc dokáže být energeticky soběstačná, inspirujeme ostatní. A ti si řeknou: Proč to nejde u nás?" řekl agentuře Bloomberg projektový manažer "konopné" firmy Stephen Shearin.

Vesnička bude mít kromě továrny na výrobu konopné vody i obchod s konopnými produkty nebo pole, na kterých se bude rostlina pěstovat. 

Rozporuplné reakce

Zatímco magazín Forbes uvádí, že americké tržby z prodeje konopí činily loni 6,7 miliardy dolarů (zhruba 140 miliard korun), vidina speciální "konopné vesničky" vzbuzuje rozporuplné reakce. 

Zástupci American Green chtějí tímto projektem přiblížit účinky konopí širší veřejnosti. Rádi by pak poukázali především na jeho léčebné účinky.

Myšlenka ráje pro pěstitele a uživatele této lehké drogy ovšem zatím nemá příliš pochopení u vládnoucí administrativy prezidenta Donalda Trumpa

Například ministr spravedlnosti Jeff Sessions prohlásil, že v konopí nevidí budoucnost, jelikož to "není zdravá látka".

Firma American Green ovšem doufá, že dostane zelenou. Doslova.

"Zlatá horečka (v 19. století - pozn. red.) postavila toto městečko. A ta zelená ho posune směrem, jaký si lidé před lety vysnili," uzavírá projektový manažer Shearin.

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy