Ztratili jsme všechno, zní z Karibiku. Ničí ho další hurikán Maria, Portoriko čeká masivní záplavy

Adéla Očenášková ČTK Adéla Očenášková, ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2017 20:26
Hurikán Maria bičuje východní Karibik, který se ještě nestihl vzpamatovat z jeho předchůdce Irmy. Maria se už prohnala přes ostrov Dominika, kde sebrala i střechu sídla premiéra. Na přírodní živel se připravují ale také v Portoriku. Tamní guvernér se obává, že obyvatele čeká větší katastrofa než po bouři Irma. V obavách z hurikánu nařídily úřady evakuaci části obyvatel. Maria se po několika hodinách oslabení vyšplhala zpátky na nejvyšší úroveň z pětistupňové škály hurikánů.
Následky řádění hurikánu Maria v Martiniku | Video: Reuters

Washington - Před dvěma týdny se tudy prohnal hurikán Irma a teď nad stejným územím visí Maria.

Oblast Karibiku čelí během jednoho měsíce druhé živelné katastrofě.

Hurikán Maria doputoval v noci z pondělí na úterý na Závětrné ostrovy na východě Karibiku a jako první "oběť" si vybral ostrov Dominika.

"Střecha mého oficiálního sídla byla jednou z prvních, které hurikán odnesl," napsal na Facebooku premiér ostrova Roosevelt Skerrit.

"Ztratili jsme všechno, co se dá koupit za peníze. (…) Budeme potřebovat pomoc, moji přátelé, pomoc jakéhokoliv druhu," dodal Skerrit, který ještě před příchodem hurikánu apeloval na obyvatele, že teď není čas na hrdinství.

Premiér Dominiky se obává, že škody na majetku nebudou to jediné, co za sebou hurikán zanechá. Brzy podle něj přijdou i informace o zraněných a obětech.

Na ostrově, kde žije přes 72 tisíc lidí, způsobila Maria velké záplavy. Na chvíli přestala vysílat rádia, zavřené jsou přístavy i letiště. 

Silný vichr, zlámané stromy a vysoké vlny. Hurikán Maria udeřil na Martinik | Video:

Kvůli Irmě uprchla do Guadeloupe. Za Mariou

Po Dominice hurikán v úterý zamířil do francouzského zámořského departmentu Guadeloupe. Vůbec první obětí hurikánu je člověk, který zahynul po zásahu padajícím stromem. Podle úřadů neuposlechl pokyn, aby se v prudké bouři a větrné smršti schoval v bezpečném úkrytu.

Další dva lidé jsou pohřešováni poté, co se jejich člun převrátil u nedalekého ostrůvku La Desirade. 

Na tomto ostrově je podle agentury AP bez proudu 80 tisíc domácností, což je 40 procent celkové populace. La Desirade a další ostrůvky v okolí Guadeloupe hlásí řadu zaplavených oblastí a vážné škody na majetku.

Současně na chvíli zeslábl z nejvyšší kategorie pětistupňové škály na čtyřku. Do páté kategorie se ale po pár hodinách opět vrátil, informovala agentura Reuters s odkazem na Národní centrum pro hurikány (NHC). 

Ani vítr neubírá na síle. Stále se pohybuje s maximální rychlostí až 260 kilometrů v hodině. 

Do Guadeloupe přitom uprchli někteří obyvatelé ostrova Svatý Martin poté, co ho minulý týden zdevastovala Irma. Mezi nimi i osmadvacetiletá Morgane Guyardová. Bála se nedostatku potravin i chaosu, který Svatým Martinem zmítal.

Netušila, že míří k další živelné pohromě. "Tenhle rok jsme prokletí. Kdy se budeme moct znovu nadechnout? Kdy všechny ty hurikány skončí?" cituje Guyardovou americký list The New York Times.

"Už jsme z toho unavení. Je to stresující," postěžoval si pro stejné noviny i čtyřiačtyřicetiletý Stan Musquer z Guadeloupe.

Hurikán tu sice podle posledních informací tolik neřádí, přesto mají všichni nařízeno, aby zůstali v bezpečí.

"Bude to horší než Irma"

Maria má po Guadeloupe v hledáčku ostrovy Montserrat a Svatý Kryštof a Nevis. V ohrožení jsou ale i Americké a Britské Panenské ostrovy, ostrovy Culebra a Vieques nebo samo Portoriko

Guvernér Britských Panenských ostrovů Gus Jaspert i někteří obyvatelé se obávají, aby se s přicházející Mariou nestaly z trosek po Irmě "šrapnely", které poškodí další budovy. Jaspert proto nařídil zákaz vycházení. 

Portoriko se zase nejvíce bojí záplav. Právě na tomto území se Irma nevyřádila zdaleka tolik, jak se očekávalo. Portorický guvernér Ricardo Rossello teď ale varoval, že Maria bude mnohem horší.

"V podstatě zničí většinu ostrova. Způsobí obrovské záplavy v oblastech k tomu náchylných. Naší prioritou je zachránit životy," řekl podle britského deníku The Guardian.

Národní centrum pro hurikány hovoří o Marii jako o "extrémně nebezpečné". 

Podle Dennise Feltgena z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru není šokující počet letošních hurikánů, zato jejich síla. Maria je letos už čtvrtý hurikán, který dosáhl třetího nebo vyššího stupně pětistupňové škály.

Bylo to něco mimozemského, popisuje fotografka Lucie Robinson minuty strávené v oku hurikánu. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy