Statečná flétnistka vzdorovala Lukašenkovým mlátičkám, dostala Cenu Václava Havla

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 9. 2021 13:41
Tři ženy stály v loňských běloruských volbách proti Alexandru Lukašenkovi. Svjatlana Cichanouská jako opoziční prezidentská kandidátka, Maryja Kalesnikavová a Veronika Cepkalová jako členky jejího štábu. Právě Kalesnikavová nyní získala Cenu Václava Havla za rok 2021.
Maria Kalesnikavová na snímku z vazební věznice, pořízeném loni v srpnu.
Maria Kalesnikavová na snímku z vazební věznice, pořízeném loni v srpnu. | Foto: Reuters

Cichanouskou policisté z běloruské tajné služby KGB donutili odjet do Litvy, Cepkalová s dětmi odešla do Polska. V Bělorusku zůstává už jen Kalesnikavová, ale nikoliv na svobodě. Po měsících strávených ve vazbě ji soud poslal za údajný pokus o státní převrat na 11 let do vězení.

V pondělí získala Cenu Václava Havla za rok 2021. Ocenění uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013. Kalesnikavová byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a nucena k odchodu přes hranici na Ukrajinu, to ale odmítla a na hranici se vrátila zpět na běloruskou stranu poté, co roztrhala pas. Na začátku září ji soud poslal na jedenáct let do vězení.

Z Kalesnikavové se před volbami stala hlavní tvář opozice. Mluvila za nově vytvořenou opoziční Koordinační radu, vystupovala na demonstracích v Minsku a dalších městech.

Dalo se očekávat, že proti ní Lukašenko zakročí a pokusí se ji umlčet. Loni v září ji přepadli ve čtyři hodiny ráno na dvoře domu, kde bydlí, maskovaní muži a zatlačili ji dovnitř dodávky. Několik dalších hodin nebylo o osudu osmatřicetileté ženy nic známo.

O tom, co se dělo, vypověděli po příjezdu do Kyjeva spolupracovníci Kalesnikavové, Anton Radiankau a Ivan Kraucov.

I oni dva byli zatčeni příslušníky jednotek ministerstva vnitra OMON a převezeni na hranici s Ukrajinou. V pohraniční zóně je policisté vysadili a převedli do jiného auta. Pak přijel další vůz s Kalesnikavovou. "Táhli ji násilím, vzdorovala. Křičela, že nikam neodjede. Svůj pas roztrhala na malé kousky a vyhodila je z okna mezi muže, kteří auto obklíčili. Pak se z okna vysoukala a šla zpět k běloruské hranici," cituje Rádio Svobodná Evropa právníka Antona Radiankaua.

Kraucov s Radiankauem pak překročili ukrajinskou hranici, zatímco Kalesnikavovou znovu zatkla běloruská policie. Na otázku, proč se nezachovali jako Kalesnikavová, neroztrhali pasy a nevrátili se, odpověděl Radiankau: "Nebyl jsem toho schopen."

Opoziční vůdkyně vstoupila do politiky teprve letos jako členka štábu prezidentského kandidáta, bankéře Viktara Babaryky. Ten se ale voleb nakonec zúčastnit nemohl, loni v červnu jej zadržela policie. Kalesnikavová tak přešla do štábu Svjatlany Cichanouské, které režim dovolil kandidovat. Po vynuceném povolebním odchodu Cichanouské do Litvy se stala hlavní a mediálně nejznámější představitelkou odporu proti Lukašenkovi.

Rodačka z Minsku vystudovala hru na flétnu a dirigentství na Běloruské hudební akademii. Později získala stipendium v německém Stuttgartu, kde se speciálně věnovala hře na barokní flétnu. V Německu celkem prožila dvanáct let, do Běloruska se natrvalo vrátila loni.

"S Mášou Kalesnikavovou udržujeme spojení přes její sestru. Psala jsem jí hodně dopisů, ale pokud vím, žádný z nich se k ní nedostal. Máša se drží, vždycky byla silná. Všichni jsou silní, když chápou, že na jejich straně je pravda, i když podmínky, ve kterých ji drží, jsou příšerné," řekla v červnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.

Video: Záběry z údajného únosu Maryje Kalesnikavové

Záběry ukazují údajný únos Kalesnikavové a neúspěšný pokus o její převezení přes ukrajinské hranice | Video: tut.by, Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy