Maoisté v Indii sílí. Hrozí "rudý teror"

Michal Pavec
16. 3. 2007 14:37
Raipur - Indie začíná brát vážně své maoistické radikály. Levicoví ozbrojenci podnikli včera před rozbřeskem útok na policejní kasárna, při němž zabili 50 mužů.

Zhruba čtyři stovky povstalců obklíčily stanici, zasypaly ji různými výbušninami a zapálily. Ještě předtím ale stačily ze základny ukrást velké množství zbraní a rozmístit tam nášlapné miny. I proto je pro úřady těžké spočítat přesný počet obětí.

Rudý koridor

V Indii ale dobře vědí, že nešlo jen o ojedinělou partyzánskou akci radikálních ozbrojenců, ale o špičku ledovce.

Příklady táhnou. Hlavní představitelé maoistického hnutí v Nepálu sedí během únorových oslav v Káthmándú na tribuně vyzdobené portréty vůdců světového komunismu.
Příklady táhnou. Hlavní představitelé maoistického hnutí v Nepálu sedí během únorových oslav v Káthmándú na tribuně vyzdobené portréty vůdců světového komunismu. | Foto: Reuters

Zabití policistů ve středoindickém státě Čhatisgarh mají na svědomí naxalité - stoupenci hnutí inspirovaného čínským maoismem, kteří už čtyři desetiletí vedou v Indii násilný třídní boj. Rebelové prohlašují, že zabíjejí ve jménu práv chudých rolníků.

Úřady i bezpečnostní experti varují, že dříve nejednotné skupiny vzbouřenců nyní nacházejí společnou řeč a ve svých úkrytech v džunglích nenápadně připravují své pozice.

Za poslední rok výrazně rozšířily svůj zbrojní arzenál a spojují se v takzvaný Rudý koridor rozpínající se od jihu indického subkontinentu přes zalesněné oblasti střední a východní Indie až na sever k hranicím s Nepálem. Tam už dokonce maoisté zasedli do poslaneckých lavic.

Že se v nejlidnatější zemi světa šíření rudého teroru skutečně obávají, dokládá výrok indického premiéra Manmohana Singha, který prohlásil, že toto povstání představuje největší vnitřní hrozbu pro Indii od roku 1947, kdy země získala samostatnost na Velké Británii.

Tiché zbrojení

Temné vize podporuje i Ajai Sanhi, ředitel Institutu pro řešení konfliktů, který sídlí v indické metropoli Dillí. Upozorňuje, že intenzivní zbrojení maoistických skupin v minulém roce Indové velmi silně pocítí. "Toto období bylo obdobím plánování a příprav. Teď uvidíte jeho důsledky."

Maoismus
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Maoismus

  • Indičtí radikálové se inspirují maoismem - učením čínského komunistického vůdce Mao Ce-tunga
  • Maoismus představuje přenesení marxisticko-leninských myšlenek do specifických asijských, resp. čínských podmínek
  • Výrazně se projevil zejména při tzv. Kulturní revoluci (1965 - 1969), kdy byli odstraňováni političtí odpůrci režimu a prováděli se radikální a často násilné změny v průmyslu, zemědělství a školství
  • Ve vedení Kulturní revoluce se kromě Mao Ce-Tunga výrazně angažovala i jeho manželka Ťiang Čching
  • Myšlenky maoismu ovlivnily či ovlivňují osvobozenecká hnutí i v Africe či Latinské Americe

 

Zdroj: encyklopedie Universum

Sanhi a mnozí další Indové jsou přesvědčeni, že levicová válka proti třídnímu útisku, která si za dobu svého trvání vyžádala už okolo šesti tisíc obětí, bude teprve vrcholit. "V následujících týdnech a měsících můžete očekávat průdký nárůst násilností," varuje bezpečnostní expert.

Stoupající křivka je patrná už dnes - za poslední rok zemřelo kvůli maoistickému povstání zhruba 700 lidí.

Naxalitské hnutí získává své stoupence zejména v zaostalých zemědělských oblastech střední a východní Indie. Typickým příkladem území, kde mají levicové oddíly významný vliv, je stát Čhatisgarh, kde došlo k včerejšímu přepadení policejní jednotky. Právě na jeho území přišlo kvůli naxalitskému povstání loni o život nejvíce lidí.

V některých oblastech vzrostla moc povstalců dokonce natolik, že si vytvořili vlastní administrativní a soudní systém. Informační zdroje uvádějí, že naxalité operují na území dvanácti indických států z celkových 28.

Zabíjejte třídní nepřátele! I učitele

Revoluční myšlenky podpořené násilnou cestou žijí na indickém území už čtyřicet let. Radikální odnož Komunistické strany Indie založili v roce 1967 Charu Majumdar a Kanu Sanyal v malé vesničce Naxalbari v Západním Bengálsku. Podle názvu vesnice se pojmenovalo i celé hnutí.

V oblasti Nandigram v indickém svazovém státě Západní Bengálsko vládne v těchto dnech výbušná atmosféra. Dochází tam k potyčkám mezi stoupenci vládnoucích komunistů a odpůrci jejich plánů na vybudování rozsáhlé industriální zóny, které počítají s vyvlastňováním pozemků
V oblasti Nandigram v indickém svazovém státě Západní Bengálsko vládne v těchto dnech výbušná atmosféra. Dochází tam k potyčkám mezi stoupenci vládnoucích komunistů a odpůrci jejich plánů na vybudování rozsáhlé industriální zóny, které počítají s vyvlastňováním pozemků | Foto: Reuters

Myšlenkově se naxalité odpojili od marxistické Komunistické strany Indie za účelem rozvoje "revolučního odporu". Jejich řady rozšiřují kromě radikálně smýšlejících rolníků a vesničanů i studenti, kteří odešli ze škol, aby se zapojili do aktivit hnutí.

Oběťmi třídního boje nejsou jen bohatí vlastníci půdy. Naxalité smějí v souladu se svými ideologickými východisky zabíjet také policisty, politiky, a dokonce i vysokoškolské učitele. 

Není bez zajímavosti, že v samotném Západním Bengálsku, kde se hnutí naxalitů zrodilo, už třicet let vládne Levicová fronta v čele s marxistickou frakcí Komunistické strany Indie. Nejzalidněnější z indických svazových států drží v tomto ohledu světový rekord, neboť nikde jinde, kde fungují demokratické volby, se komunisté u moci tak dlouho neudrželi. 

 

Právě se děje

Další zprávy