Mao bude navždy zvěčněn. V Tibetu

Roman Staněk
17. 4. 2006 13:53
Lhasa - Další způsob jak ještě více přiblížit Tibet k Číně vynalezli čínští soudruzi. V Tibetu staví obří sochu Mao Ce-tunga.

Socha zakladatele komunistického státu z žulového kvádru bude vážit 35 tun a sedmimetrový Mao bude shlížet z pětimetrového podstavce, který bude vystavěn tak, aby odolal zemětřesení.

Agentura Nová Čína uvádí, že socha bude postavena na náměstí Šang-čcha v Gonggaru, nedaleko tibetského hlavního města Lhasy. Staví se na památku 30. výročí jeho smrti.

Stavbu monumentu včetně dlážděného náměstí, které podle agentury Nová Čína bude mít 40 000 m2 financuje částkou 811 000 dolarů (necelých 20 milionu korun) středočínské město Čchang-ša, v jehož oblasti leží Maova rodná obec Šao-šan.

V rámci modernizace zaostalého Tibetu byla postavena železnice.
V rámci modernizace zaostalého Tibetu byla postavena železnice. | Foto: Aktuálně.cz

Mao jako symbol nadvlády

Mohutné sochy Mao Ce-tunga byly v době jeho vlády častou "ozdobou" mnoha čínských měst. Po jeho smrti v roce 1976 jich byla ale valná většina stržena.

"Mnozí Tibeťané navrhovali, abychom měli Maovu sochu a projevili vděk obyvatelům jeho rodného města," tvrdil podle Nové Číny místní komunistický funkcionář.

Počínšťování Tibetu pokračuje

Socha však mezi samotnými Tibeťany vyvolává spíše rozporuplné reakce. Pro Číňany je Tibet součastí Číny po generace.

Tibeťané však nadvládu Číny vnímají jako okupaci. O vojenském vpádu do Tibetu rozhodl v roce 1950 sám Mao-Ce-Tung.

Za takzvané kulturní revoluce, kterou Mao spustil v roce 1966 zase byly zničeny v Tibetu tisíce buddhistických klášterů a chrámů.

V současné době v Tibetu probíhá důsledné počínšťování. Do Tibetu jezdí rodiny, které chtějí mít více dětí, protože zde to - narozdíl od jiných oblastí - komunistická strana povoluje.

 

Právě se děje

Další zprávy