Číňané postaví Maovi muzeum

Zah, ČTK
27. 12. 2005 10:05
Peking - Čínská vláda se chystá vybudovat muzeum zakladatele komunistického státu Mao Ce-tunga v jeho rodné vesnici.

Budova za 290 milionů jüanů (necelých 880 milionů korun), ve které budou vystaveny Maovy osobní předměty, má být dokončena přesně za rok, kdy by velký vůdce a tvůrce komunistické Číny oslavil 114. narozeniny.

Muzeum bude stát v jeho rodné vsi Šao-šan v provincii Chu-nan. Již léta jako poutní sídlo slouží jeho rodný dům, který si prohlížejí záplavy turistů, jimž rodáci nabízejí tretky připomínající Maa. Spoluzakladatel Komunistické strany Číny, který je také přezdíván jako velký kormidelník Číny, žil v letech 1893 až 1976.

V roce 100. výročí narození byla odhalena Maova šest metrů vysoká bronzová socha a otevřena knihovna s jeho spisy. Podle agentury Nová Čína chce vláda proměnit Šao-šan v "národní základnu pro vlasteneckou výchovu".

Foto: Aktuálně.cz

V metropoli Pekingu lze již dnes navštívit Maovo mauzoleum. Jeho nabalzamované tělo leží v křišťálovém sarkofágu.

Mao přerostl z idealisty a básníka, jenž ctil čínskou kulturu a nenáviděl mocné, v politického pragmatika a autoritativního diktátora, jenž se stal hlasatelem nelítostného třídního boje. Do národních dějin psaných místními komunisty se ale zapsal jako veliký vůdce, osvoboditel od cizích vlivů a sjednotitel Číny. Vládl po vítězství v občanské válce nad nacionalisty v roce 1949 pomocí kultu osobnosti a politického teroru. Zničil životy milionů lidí. #reklama

 

Právě se děje

před 18 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 18 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy