Lhamo, která jako většina Tibeťanů má jen jedno jméno, se provdala už v sedmnácti letech. Brzy poté ji začal manžel Tchang bít. Několikrát od něj odešla, muž se však pokaždé omluvil a sliboval, že už to nikdy neudělá. To se opakovalo až do jara loňského roku, kdy jí zlomil čelist a soud jí povolil rozvod.
Jejich dva syny však dostal do péče manžel, který vyhrožoval, že je zabije, pokud se k němu Lhamo nevrátí. Z donucení se za něj znovu provdala. Už o měsíc později ale žádala soud o další rozvod.
Vyhledala i pomoc policie, která ji však odmítla s tím, že jde o rodinnou záležitost. "Lhamo byla v nevýhodě. Byla žena a její otec byl nemocný. Vždycky jsme stáli na její straně, říkali jsme Tchangovi, aby nepoužíval násilí a nepřekračoval určité meze. Ale kromě toho jsme moc udělat nemohli," řekl serveru SupChina policista.
Lhamo se také obrátila na místní pobočku vládní organizace na ochranu práv žen. Ukázala jim modřiny, které jí muž způsobil škrcením. Ani tam se ale pomoci nedovolala. Poslali ji pryč s tím, že jiné ženy jsou na tom hůř, líčí americký deník New York Times.
Ukrývala se proto v domě svého otce, kde loni v září usedla k natáčení videa na Douyin, čínskou verzi aplikace TikTok, na které měla 200 tisíc sledujících. Poté, co ji Tchang našel a zapálil, utrpěla popáleniny na 90 procentech těla. "Vypadala jako dřevěné uhlí," vzpomíná nyní její sestra Dolma. "Spálil skoro všechnu její kůži." I ji její švagr napadl, když mu odmítla říct, kde se Lhamo ukrývá. Praštil ji do oka a musela se léčit se zlomeninou.
Muže ale nakonec zatkla policie a letos v říjnu byl odsouzen k trestu smrti za vraždu, kterou soud označil za extrémně krutou.
She was an internet influencer with a picture perfect onscreen life, until her husband doused her with gasoline and set her on fire in the middle of a livestream. https://t.co/RQP4r4H4uO
— SupChina (@supchinanews) October 15, 2021
"Perfektní oběť"
Úmrtí video bloggerky vyvolalo v zemi debatu o domácím násilí a ochraně ze strany státu. Lhamo na sociálních sítích sbírala bylinky a chodila po horách, o domácím násilí před svými diváky nemluvila.
Lidé ji označují za "perfektní oběť", protože podle mnohých postupovala správně: žádala o pomoc policii, odešla od manžela, usilovala o rozvod. Přesto jí nikdo nepomohl. "Teď je pozdě na to, mluvit o těchto věcech. Pokud by ji brali už tehdy vážně a potrestali ho, nebyli bychom dnes v této situaci," domnívá se její sestra Dolma.
Podobných případů bylo ale v poslední době v Číně mnohem více. Například loni v červenci policie zatkla muže, který svou manželku po hádce rozčtvrtil. Krátce nato zadržela jiného muže, který k vraždě své ženy použil sekáček na maso, a následně se do novin dostal případ, kdy se muž přiznal k zavraždění partnerky ve spánku. Jen mezi zářím a říjnem 2020 čínské úřady obvinily z podobné vraždy nebo pokusu o ni 73 mužů a 14 žen, uvádí hongkongský deník South China Morning Post.
Číňané proto v posledním roce volají po zpřísnění zákonů týkajících se domácího násilí a po usnadnění rozvodů, které nyní musí schválit soud. Pro ten často domácí násilí není důvodem pro rozvod. Média v souvislosti s tím připomínají případ ženy, která před svým násilnickým manželem vyskočila z okna ve druhém patře. Rozvodu ale dosáhla až ve chvíli, kdy o svém životě promluvila na sociálních sítích a soud si nemohl dovolit takovou pozornost veřejnosti.
Zákony existují, ale nechrání
V Číně existuje zákon proti domácímu násilí, platí od roku 2016. Přesto od jeho zavedení zemřelo do konce roku 2019 rukou partnera nebo partnerky 1214 lidí a dalších tisíc případů násilí bylo nahlášeno na policii. Když po smrti Lhamo psali lidé na sociální sítě o nutnosti změnit tento zákon, cenzoři jejich příspěvky mazali.
"Ukazuje to nedostatek porozumění domácímu násilí a nedostatek tréninku místní policie, což znamená, že pak nebude správně postupovat," hodnotí pro britský deník The Guardian situaci v zemi právník Lu Siao-čchüan.