Máme vás rádi a chceme do Temelína, řekne dnes Biden

Martin Novák Martin Novák
22. 10. 2009 19:50
Americký viceprezident chce v Česku mluvit o novém protiraketovém systému a šanci firmy Westinghouse na dostavbu Temelína.
Americký viceprezident Joe Biden po příletu do Prahy
Americký viceprezident Joe Biden po příletu do Prahy | Foto: Ludvík Hradilek

* Biden přitěl do Prahy ve čtvrtek kolem 19. hodiny * Osobně a detailně vysvětlí, proč "padl" radar * Na střední Evropě nám dál záleží, řekl už ve Varšavě * Po radaru se pozornost USA i Ruska soustřeďuje na Temelín

Praha - Letecký speciál Air Force 2 s americkým viceprezidentem Josephem Bidenem přistál ve čtvrtek kolem 19. hodiny na pražském ruzyňském letišti. Česko si Biden nechal až na závěr své "usmiřovací" cesty po střední a východní Evropě.

Dnes bude Biden českým politikům vysvětlovat, proč americká vláda stornovala radar v Brdech, jaké jsou plány nového protiraketového systému a také zda by americká firma Westinghouse mohla dostat šanci podílet se na lukrativní dostavbě Temelína.

Viceprezident už ve středu ve Varšavě ujišťoval Poláky, že USA neudělají "nic o vás bez vás" a přesvědčoval všechny, že zrušení radaru a protiraketové základny není žádný ústupek Rusku.

Koho si usmiřovat a proč

V zaoceánských i evropských médiích se o jeho cestě často hovoří a píše jako o usmiřovací či ujišťující. Otázka ale je, jak moc a koho cítí sami Američané potřebu konkrétně v Česku konejšit.

Většina veřejnosti byla podle průzkumů proti, radar měla jako prioritu jen Občanská demokratická strana.

Při jednáních s prezidentem Václavem Klausem ani premiérem Janem Fischerem tak Biden nebude mít proti sobě muže spojené s radarem.

"Já myslím, že Biden se rozhodně nepřijel nikomu omlouvat. Vím, že on sám byl proti tomu projektu a rozhodně dobře ví, že v České republice radar podporovala jen malá skupina lidí. Pokud zazní nějaká slova o tom, že USA Česko neopustí a tak dále, tak to bude spíš zaměřené vnitropoliticky do USA. Protože tam někteří konzervativci kritizují Obamu a nahlas křičí, že zradil střední Evropu," řekl Aktuálně.cz senátor a bývalý československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier.

Biden nicméně při vysvětlování nového systému protiraketové obrany nabízí, že jeho části by mohly být umístěny v Polsku a České republice. Náměstkyně ministryně zahraničí USA Ellen Tauscherová nedávno prohlásila, že v Česku může být velitelství.

Joseph Biden při návštěvě Bukurešti.
Joseph Biden při návštěvě Bukurešti. | Foto: Reuters

Je to jen utišující prostředek na žal těch, kteří chtěli radar, nebo se rýsuje nová nabídka?

"Pokud americký viceprezident něco takového tvrdí, tak věřím, že je to míněno seriózně. Myslím si také, že máme jakési morální právo být nějakým způsobem zapojeni i do nového systému. Jde především o garanci americké přítomnosti ve střední Evropě, aby České republice nehrozilo sklouznutí do východní sféry vlivu," uvedl pro Aktuálně.cz poslanec za ODS David Šeich, který rozhodnutí Obamovy administrativy zrušit plán na radar v Brdech ostře kritizoval.

Radar je pryč, nastupuje Temelín

Podle neoficiálních informací, které jako první zveřejnil deník MF Dnes, se ale americká delegace hodlá v Česku zabývat i Temelínem. Konkrétně zjistit, jakou šanci má firma Westinghouse v tendru na výstavbu dvou nových bloků za přibližně 250 miliard korun.

Foto: Ludvík Hradilek

Plány na dostavění Temelína má ovšem také ruská společnost Atomstrojexport. Může tedy nakonec být "bojištěm" rusko-amerického soupeření namísto radaru jihočeská atomová elektrárna?

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová soudí, že nikoliv, protože Rusové a Američané nejsou jedinými uchazeči a není důvod je dopředu favorizovat.

"Doufám, že se dlouho udrží v nabídce zhruba pět projektů, které mají šanci. Všechny mají svá silná i slabá místa. Není také vyloučeno, že do soutěže promluví ještě například i jihokorejské firmy, zaznamenala jsem z jejich strany zájem. Čím více nabídek, tím lépe. Ale neptejte se mne, kdo je můj favorit a koho bych já vybrala. I kdybych to věděla, neřeknu vám to," sdělila Drábová Aktuálně.cz.

ČEZ odhaduje, že výběr firmy, která dva nové bloky Temelína postaví, potrvá několik let a dostavba pak dalších 15 let.

Kromě Atomstrojexportu a Westinghousu jsou ve hře podle Drábové také nabídky francouzské Arevy, japonského Mitsubishi i mezinárodního konsorcia Atmea.

 

Právě se děje

Další zprávy