Londýn: Jednání o Íránu pokročila, Teherán ale musí přidat

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 3. 2015 23:20
Zástupci Íránu a šesti mocností - pěti stálých členů Rady bezpečnosti a Německa - se tento týden v Ženevě snažili dojednat dohodu o sporném íránském jaderném programu.
John Kerry, Philip Hammond a Laurent Fabius
John Kerry, Philip Hammond a Laurent Fabius | Foto: Reuters

Londýn - Jednání o jaderném programu Íránu v klíčových oblastech podstatně pokročila, uvedli ministři zahraničí Spojených států, Velké Británie, Francie a Německa. Shodli se ale na tom, že Írán ještě musí udělat důležité kroky, protože v některých věcech se posun kupředu stále nedaří. Řekl to po jednání v Londýně britský ministr zahraničí Philip Hammond.

Zástupci Íránu a šesti mocností - pěti stálých členů Rady bezpečnosti a Německa - se tento týden v Ženevě snažili dojednat dohodu o sporném íránském jaderném programu. Íránský prezident Hasan Rúhání po nich podle dnešních zpráv íránských médií prohlásil, že díky pokroku v jednání se podaří dosáhnout konečné dohody.

"Shodli jsme se, že v klíčových oblastech nastal podstatný pokrok, zůstávají však důležité otázky, na nichž zatím shoda není možná," citoval Hammond podle agentury Reuters ze společného prohlášení ministrů. "Nyní je řada zejména na Íránu, aby učinil obtížná rozhodnutí," dodal.

Americký ministr John Kerry se se svými evropskými protějšky shodl na tom, že jakékoli řešení otázky íránského jaderného programu musí být "komplexní, trvalé a ověřitelné". "Žádná z našich zemí se nepodepíše pod dohodu, která tyto podmínky nenaplní," uvedl Hammond.

Proti dohodě ze západních mocností v poslední době vystupovala zejména Francie. Paříž se staví proti ukvapenému rušení sankcí a požaduje, aby íránské jaderné aktivity byly omezeny na delší dobu, než jak návrh dohody zatím předpokládá. Francouzský velvyslanec v USA v pátek označil snahy, které jsou patrné ve Washingtonu a které z vnitropolitických důvodů tlačí na sjednání celé dohody do konce března, za "špatnou taktiku", která je "kontraproduktivní a nebezpečná".

Západ s dohodou nespěchá

Kerry se bránil proti obvinění, že USA s dohodou příliš spěchají. "Nechceme jakoukoli dohodu. Kdybychom to chtěli, už bychom něco oznámili dávno," řekl ministr podle agentury AP. Západ chce vyloučit možnost, že Írán vyvine jadernou zbraň, takový záměr ale Teherán popírá. Podle západních vyjednavačů by to mohl dokázat tím, že se vzdá technologií, která je k její výrobě potřebná. Na oplátku pak mají být zrušeny mezinárodní sankce.

Podle současného harmonogramu mají být klíčové body dohody dojednány do konce března. Další tři měsíce pak mají diplomaté věnovat dolaďování detailů.

Západní i íránští diplomaté se sejdou znovu příští týden. Po minulém kole jednání uvedli, že stanoviska obou stran jsou od sebe hodně vzdálená, ale že se všechny delegace chtějí dohodnout. Írán chce, aby byly všechny sankce zrušeny okamžitě, což je podle jednoho evropského vyjednávače "mimo diskusi".

 

Právě se děje

Další zprávy