Mám další důkazy kompromitující USA, varuje Snowden

ČTK ČTK
14. 7. 2013 14:44
Bývalý zaměstnanec tajných služeb to řekl v rozhovoru pro argentinský tisk
NSA whistleblower Edward Snowden, an analyst with a U.S. defence contractor, is seen in this file still image taken from video during an interview by The Guardian in his hotel room in Hong Kong June 6, 2013. Russian President Vladimir Putin confirmed on June 25, 2013, the former U.S. spy agency contractor sought by the United States was in the transit area of a Moscow airport but ruled out handing him to Washington, dismissing U.S. criticisms as "ravings and rubbish". MANDATORY CREDIT. REUTERS/Glenn Greenwald/Laura Poitras/Courtesy of The Guardian/Handout via Reuters (CHINA - Tags: POLITICS MEDIA) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO SALES. NO ARCHIVES. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NO THIRD PARTY SALES. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORS. MANDATORY CREDIT Published: Čer. 26, 2013, 12:31 dop.
NSA whistleblower Edward Snowden, an analyst with a U.S. defence contractor, is seen in this file still image taken from video during an interview by The Guardian in his hotel room in Hong Kong June 6, 2013. Russian President Vladimir Putin confirmed on June 25, 2013, the former U.S. spy agency contractor sought by the United States was in the transit area of a Moscow airport but ruled out handing him to Washington, dismissing U.S. criticisms as "ravings and rubbish". MANDATORY CREDIT. REUTERS/Glenn Greenwald/Laura Poitras/Courtesy of The Guardian/Handout via Reuters (CHINA - Tags: POLITICS MEDIA) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO SALES. NO ARCHIVES. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NO THIRD PARTY SALES. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORS. MANDATORY CREDIT Published: Čer. 26, 2013, 12:31 dop. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb Edward Snowden má mnoho dalších dokumentů, jejichž případné zveřejnění by ještě více poškodilo Spojené státy

Uvedl to podle AFP v rozhovoru pro argentinský tisk americký novinář Glenn Greenwald, který minulý měsíc zveřejnil první Snowdenova odhalení o globálním sledování internetové a telefonické komunikace ze strany USA.

"Snowden má dostatek informací k tomu, aby za jednu minutu způsobil více škody, než dokázala udělat jakákoli osoba v dějinách Spojených států. To však není Snowdenovým cílem. Snaží se jen ukázat na rizika, která ve světě představují počítačové programy používané lidmi, kteří nevědí, čemu se vystavují, a vědomě se nevzdali ochrany svého soukromého života," řekl Greenwald, který žije v Brazílii a píše pro britský deník The Guardian.

Americký novinář je prý stále v kontaktu se Snowdenem, kterého chtějí dostat Spojené státy kvůli jeho údajné špionáži a který je zablokován od 23. června v tranzitu moskevského letiště Šeremeťjevo.

Snowden v pátek oznámil, že hodlá požádat Rusko o dočasný azyl a poté odcestovat do Latinské Ameriky, kde mu Bolívie, Venezuela a Nicaragua nabídly politický azyl.

Moskva zvažuje případné poskytnutí útočiště a čeká na příslušnou formální žádost Snowdena. Proti možnému azylu USA protestují a žádají Moskvu o vydání Američana.

Projděte si příběh Edwarda Snowdena:

Greenwald připustil možnost, že by se někdo mohl pokusit Snowdena zabít. Bývalý spolupracovník Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Snowden však podle novináře již poskytl dokumenty několika osobám ve světě. 

"Americká vláda se musí denně modlit, aby se Snowdenovi nic nestalo. Kdyby se mu totiž něco přihodilo, tak by veškeré informace byly zveřejněny, což by bylo pro USA zlým snem," uvedl novinář v rozhovoru, který o víkendu zveřejnil argentinský list La Nación.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy