Přesně takové scény se každé ráno odehrávají ve městech malého afrického státu Malawi. Nejde však o tlačenice před fotbalovými zápasy, ale o boj o jednu z nejcennějších věcí v celém státě - knihu, píše The Observer.
"Naléhavě potřebujeme více knih," stěžuje si Patrick Achitabwino, úředník státní organizace, která poskytuje knihovnické služby. Podle něj v Malawi existuje jen velmi málo informačních zdrojů. Nedostává se ani slušného internetového připojení, ani knih.
"Bez nich nejsou vědomosti a bez znalostí se celá země nemůže rozvíjet. Lidé často mluví o hladu a nemocech, ale bez knih nemůžeme tyto problémy řešit," dodává.
Knihy chybí učitelům i lékařům
Většina knih v Malawi je zakoupena ze sponzorských darů, další do země posílá i mezinárodní organizace, která se specializuje právě na distribuci knih v chudých zemích. Ani to však nestačí.
Informace chybějí především učitelům a doktorům. Některé venkovské nemocnice dostávají dokonce jen pět lékařských knih do roka. Načtené zkušenosti chybějí i mladičkému doktorovi z nemocnice ve městě Malamulo.
Knihy podle svých slov nevnímá jen jako popsané listy papíru, ale především jako cestu k lepší zdravotní péči. "Knihy by nás mohli naučit jak zacházet s léky, jež mohou prodloužit život lidem, kteří se nakazili virem HIV," říká a upozorňuje, že ne každý místní lékař zná zásady sterilního prostředí.
Výjimkou není ani oplachování chirurgických nástrojů ve vodě s mýdlem. Malawijské doktory ale trápí hlavně nedostatek informací o HIV, malárii a tuberkulóze. Příliš optimismu do žil nevlévá ani návštěva univerzitní knihovny, která svému návštěvníkovi přichystá spíše zážitek srovnatelný s cestováním v čase.
Nejnovější knihy jsou desítky let staré
Těžké dřevěné police vyplňují ošuntělé a otrhané knihy. Mnoho z nich bylo vydáno před více než čtyřiceti lety, datum vydání dalších sahá až do 30. let minulého století. Nejnovější knihy jsou deset let staré.
"Někdo kdysi řekl, že znalosti v medicíně se každých deset let zhruba zdvojnásobí," upozorňuje James Misiri z místní univerzity. "Používáme knihy z roku 1995, jsme tedy výrazně pozadu. Kdybychom měli novější literaturu, mnoho životů by bylo zachráněno," dodává.
S podobným problémem se ale potýkají i studenti na ostatních školách. Pro budoucí porodní asistentky, které studují na univerzitě v Lilongwe, je největší výzvou snížení počtu úmrtí při porodu.
Na nedostatek literatury si stěžuje i Stella Ngopolaová: "Všechno, co jsme se naučili, víme z knih. Našli jsme dokonce vlastní cesty jak se vypořádat například s krvácením při porodu císařským řezem, ale medicína se rychle vyvíjí a staré knihy nás navádějí, abychom předepisovali špatné léky," říká.
O jednu knihu se dělí 800 studentů
O tom, že situace v Malawi nesnese srovnání s civilizovaným světem se přesvědčil i Pat Basett, který na univerzitu v Malawi přišel z univerzity v Devonu ve Velké Británii. "Nedá se to srovnávat. V Británii máte neustálé připojení k internetu a v dosahu i nejnovější literaturu.
Tady je to úplně o něčem jiném. Ze sociologie nemáme žádné knihy. Stejně tak z psychologie. Nějaká literatura o klinické medicíně se sice najde, ale všechna je dávno za zenitem. Navíc se o ní musí dělit celkem 800 studentů," vysvětluje.
V Malawi navíc prakticky neexistují studenti, kteří by si mohli nejnovější výdobytky literatury kupovat. Jedna lékařská kniha totiž stojí kolem 50 liber, což tvoří až čtvrtinu průměrného ročního příjmu v Malawi.