Bohatství Číňanů likviduje africké slony

Red Zah, Reuters
21. 12. 2005 16:52
Johannesburg - Ilegální obchod se slonovinou pomalu likviduje populaci afrických slonů. Na vině je především nekontrolovatelný čínský trh.

"Vzrůstající životní úroveň umožňuje milionům Číňanů kupovat kvalitní slonovinu," tvrdili již před dvěma lety Edmond Bradly Martin a Daniel Stiles z hnutí Zachraňte slony.

Zásahy čínské vlády jsou neúčinné

Důvodem bylo především vzrůstající bohatství některých Číňanů a jejich zájem o drahé a exotické zboží. Slonovina se dostala na seznamu luxusního čínského zboží na přední místa. V současnosti však rapidně roste hlavně podíl ilegálních obchodů a zásahy čínské vlády jsou stále neúčinné a obchod se nedaří omezit. 

V osmdesátých letech zapříčinil podobný vývoj v Japonsku masakr afrických slonů. Jejich populace se během deseti let snížila na polovinu, z 1,3 milionů v roce 1979 na 625 000.

Nyní se ochránci zvířat obávají podobného scénáře. A připočte-li se síla čínského trhu, katastrofa na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

PŘEČTĚTE SI: Sucho a hlad zabíjí slony v Zimbabwe

"Cena slonoviny vzrostla z pěti a půl dolaru za kilogram v roce 1969 na 300 dolarů v roce 1989," napsal Martin Meredith ve své knize "Africký slon: životopis."

Nejhůře je postižena Keňa

Reakcí na kritickou situaci osmdesátých let v Africe byl zákaz obchodu se slonovinou, který v roce 1989 přijala Konvence o obchodu s ohroženými druhy zvířat. Vysoké tresty však lovce ani obchodníky neodradí.

Odhaduje se, že mezi lety 1992 - 2002 bylo do Číny dovezeno kolem 50 tun slonoviny, což  znamená, že v Africe zemřelo až na 10 tisíc slonů.

Předpovědi jsou však ještě mnohem černější. Zásobování mnohomilionového trhu by mohlo během následujících deseti let zapříčinit smrt 35 000 až 65 000 afrických slonů. Již dnes je v Africe každoročně zabito čtyři tisíce zvířat. Mezi nejvíce postižené země patřila východoafrická Keňa.

 

Právě se děje

Další zprávy