Velbloudi: Keňská pojízdná knihovna

rst, ČTK, BBC
31. 10. 2005 18:01
Nairobi - Zvýšit zájem o knihy u místních kočovných kmenů se rozhodli v africké Keni originálním způsobem: zřídili pojízdnou knihovnu.

A k její přepravě využili toho nejpraktičtějšího prostředku - velbloudů.

V odlehlých končinách až 400 kilometrů od hlavního města Nairobi tak knihovníci s velbloudy putují za domorodými kmeny: "Lidé, kterým poskytujeme služby, vedou nomádský život. Dnes jsou tady a zítra můžou být pryč. Stálá knihovna by jim byla nanic, proto je následujeme všude." řekl knihovník Rašíd Farah internetovým stránkám BBC. "Začínáme brzy ráno a pracujeme od pondělka do čtvrtka" dodává knihovník Rašíd.

"Máme devět velbloudů - to jest tři karavany, které se vydávají do dvanácti různých míst. Každý den cestujeme do vzdálenosti asi jedenácti kilometrů. Docházíme do různých míst v pravidelné dny, a tam na nás už čekají děti. Každé si může půjčit dvě knihy. Na jejich přečtení mají čtrnáct dní, než se vrátíme na stejné místo," vysvětlil Farah.

Knihovní fondy jsou uloženy v bednách - v každé je 200 knih. Jeden velbloud nese dvě bedny, další nese stan a třetí nese věci knihovníků.

Pojízdná knihovna v současné době registruje na 3500 čtenářů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy