Kuala Lumpur - Malajsijské úřady v pátek propustily Severokorejce, který byl v Malajsii zadržen v souvislosti s vraždou bratra Kim Čong-una.
Severokorejec byl předán imigračním úředníkům k deportaci do KLDR, protože u sebe neměl žádné platné cestovní dokumenty, napsala agentura AP.
Malajsie zároveň vydala zatykač na zaměstnance severokorejské letecké společnosti Air Koryo, kterého chce kvůli vraždě vyslechnout.
Ze zločinu jsou podezřelé severokorejské tajné služby.
Podle malajsijských vyšetřovatelů zabil Kim Čong-nama 13. února na letišti v Kuala Lumpuru nervový plyn VX. Malajsijská policie krátce po útoku zadržela ženy z Indonésie a Vietnamu, které podle záběrů z bezpečnostních kamer jedovatou látku na obličej oběti nastříkaly. Obě ženy byly obviněny z vraždy.
Zatčen byl rovněž jeden Malajsijec a jeden Severokorejec. Malajsijské úřady neuvedly, z čeho je severokorejský občan podezřelý, a ve čtvrtek oznámily, že bude pro nedostatek důkazů propuštěn.
Malajsie dále pátrá po sedmi Severokorejcích považovaných za organizátory smrti bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Čtyři z nich zřejmě hned po atentátu Malajsii opustili.
Malajsijská policie v pátek oznámila, že zpřísnila bezpečnostní kontroly na hraničních přechodech, aby zabránila tomu, že ze země odjedou i zbývající severokorejští podezřelí.
V zemi nadále zřejmě zůstává Kim Uk-il, zaměstnanec severokorejské letecké společnost Air Koryo, který se pravděpodobně skrývá na severokorejském velvyslanectví v Kuala Lumpuru. Malajsie také vyzvala druhého tajemníka velvyslanectví Hjon Kwang-songa, aby spolupracoval při vyšetřování. Malajsijské úřady o tomto muži, kterého chrání diplomatická imunita, v minulých dnech mluvily jako o jednom z podezřelých.
Malajsijské ministerstvo zahraničí zároveň slíbilo, že požene strůjce atentátu ke spravedlnosti. Ministerstvo rovněž odsoudilo použití nervového plynu VX, který OSN řadí mezi zbraně hromadného ničení. "Jeho použití na veřejném místě mohlo ohrozit veřejnost," konstatovalo ministerstvo.
Malajsie přímo neobvinila Severní Koreu ze zorganizování vraždy, její vyjádření ale přišlo jen několik hodin poté, co KLDR odmítla, že by při útoku byl použit nervový plyn. Pchjongjang rovněž odmítá uznat, že mrtvým je skutečně bratr vůdce země, označuje malajsijské vyšetřování za zmanipulované a snaží se docílit okamžitého vydání těla oběti.