Maďarský mediální zákon jde před Ústavní soud

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 2. 2011 16:05
Ústavní soud se bude mediálním zákonem zabývat v době, kdy vláda chystá jeho změnu
Protestní vydání maďarských deníků
Protestní vydání maďarských deníků | Foto: Reuters

Budapešť - Přední maďarský deník Népszabadság napadl kontroverzní mediální zákon, který uděluje státnímu kontrolnímu úřadu pravomoc pokutovat "nevyvážené zpravodajství," u Ústavního soudu.

Šéfredaktor listu Károly Vörös tento krok vysvětlil tím, že předpis omezuje ústavní práva na svobodu slova a vyjadřování názorů.

V případě, že kontrolní úřad shledá zpravodajství jako nevyvážené, může za to udělit pokutu ve výši až 200 milionů forintů (zhruba 18 milionů korun).

Žaloba přichází k ústavnímu soudu ve stejný den, kdy měl kabinet Viktora Orbána odeslat Evropské komisi pozměňovací návrh zákona, který si Evropská komise vymínila. V opačném případě by prý Budapešti hrozily sankce. 

Tak dost, zaznělo z Bruselu

Eurokomisaři se začali maďarskou mediální reformou zabývat v lednu, kdy zákon vešel v platnost. Orbánův kabinet se tehdy nechal slyšet, že na něm přes ostrou kritiku médií, politiků i neziskových organizací nehodlá nic měnit, a tak se do celé věci vložil Brusel. 

"Není nutné měnit zákony jen proto, že jsou vystaveny zahraniční kritice. Než budeme cokoliv hodnotit, počkáme si, jak se to osvědčí v praxi," prohlašoval ještě 4. ledna státní tajemník pro komunikaci Zoltán Kovac.

Svůj postoj vláda Viktora Orbána, jež má v maďarském parlamentu ústavní většinu, a tedy fakticky neomezenou moc,  přehodnotila až poté, co se v Evropském parlamentu začaly ozývat hlasy, volající po tom, aby bylo Maďarsku odebráno předsednictví i hlasovací právo v Radě EU

Evropským zákonodárcům se podivné maďarské reformy začaly zajídat
Evropským zákonodárcům se podivné maďarské reformy začaly zajídat | Foto: Reuters

Odebrání hlasovacího práva hrozí podle Lisabonské smlouvy členským státům, které poruší základní hodnoty Unie, mezi něž patří kromě obecných pojmů, jako je například právní stát, demokracie či rovnost, také svoboda slova.

Podnět k zahájení řízení o odebrání hlasovacího práva mohou podat Evropská komise, Evropský parlament nebo třetina členských států, která se na takovém kroku shodne. 

Zda tyto sankce Maďarsku hrozí i nadále, se ukáže nejpozději v pondělí, kdy bude maďarská delegace o mediálním zákonu a jeho navrhovaných změnách v Bruselu diskutovat s eurokomisaři.

 

Právě se děje

Další zprávy