Maďarsku hrozí odebrání předsednictví i hlasu v Radě EU

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 1. 2011 16:42
Evropě dochází trpělivost. Žádá vysvětlení podivných reforem

Brusel - Rozpaky kolem maďarského předsednictví EU neutichají. Naopak vyvolávají vážnou kritiku ze strany Bruselu.

Evropští politici i unijní instituce kritizují mediální a daňové reformy pravicového kabinetu Viktora Orbána, jenž má v maďarském parlamentu ústavní většinu, a tedy fakticky neomezenou moc.

Kritika se týká kontroverzního mediálního zákona, jenž zřizuje na státu závislý kontrolní orgán a přisuzuje mu pravomoc udělovat vysoké pokuty za "nevyvážené zpravodajství." Sdělovací prostředky tak mohou být za nevhodné zprávy sankcionovány pokutou ve výši až 200 milionů forintů (zhruba 18 milionů korun).

Dalším sporným a kritizovaným krokem Orbánovy vlády je uvalení vysokých daní na velké zahraniční firmy působící v Maďarsku. 

Maďarsko vklidu, v Bruselu to vře

Protesty evropských státníků i neziskových organizací ale zatím nechávají maďarskou vládu v klidu. "Není nutné měnit zákony jen proto, že jsou vystaveny zahraniční kritice. Než budeme cokoliv hodnotit, počkáme si, jak se to osvědčí v praxi," cituje agentura AFP státního tajemníka pro komunikaci Zoltána Kovacse.

Unii už ale začíná pomalu docházet trpělivost. Sociálnědemokratičtí a liberální europoslanci volají po tom, aby Maďarsku bylo odebráno předsednictví unie a kritikou nešetří ani Evropská komise.

"Jde o zákon samotný, o to, zda je v souladu s evropským právem a o to, jestli je nově ustavená mediální komise schopna jednat nezávisle," cituje server Deutsche Welle mluvčího komise Michela Cercona.

Čeká se na překlad zákona do angličtiny

Komise nyní podle Cercona čeká na reakci na dopis, v němž vyjadřuje své pochybnosti a žádá vysvětlení. Na ten by měla Budapešť odpovědět až ve středu nebo ve čtvrtek, protože vláda prý dosud nemá k dispozici anglický přepis zákona.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Reuters

V případě, že Evropská komise shledá, že jsou maďarské reformy v rozporu s evropským právem bude, jak píše německý deník Die Zeit, muset jednat. Pravděpodobný by byl návrh odebrat Maďarsku hlasovací právo v Radě EU. 

Odebrání hlasovacího práva hrozí podle Lisabonské smlouvy členským státům, které poruší základní hodnoty unie, mezi něž patří kromě obecných pojmů, jako je například právní stát, demokracie, či rovnost, také svoboda slova.

Podnět k zahájení řízení o odebrání hlasovacího práva mohou podat Evropská komise, Evropský parlament nebo třetina členských států, která se na takovém kroku shodne. 

 

Právě se děje

Další zprávy