Maďarsko znovu čelí obvinění, že na uprchlíky u hranice pouští psy

Martin Novák Martin Novák
27. 9. 2016 20:30
Po Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky kritizuje maďarskou vládu také Amnesty International. Podle lidskoprávní organizace Budapešť záměrně ztěžuje běžencům žádat o azyl a u hranice se Srbskem je násilím zatlačuje zpět.
Maďarští policisté u hranic se Srbskem (ilustrační foto).
Maďarští policisté u hranic se Srbskem (ilustrační foto). | Foto: Reuters

PrahaMaďarsko zachází nehumánně s žadateli o azyl a záměrné dělá vše pro to, aby uprchlíci v zemi nemohli požádat o azyl.

Nová zpráva Amnesty International je ostře kritická k Budapešti a obviňuje maďarské policisty z toho, že násilím vracejí běžence do Srbska, bijí je nebo na ně posílají psy.

"Otřesné zacházení a komplikované azylové procedury jsou cynickou lstí, jak odradit žadatele o azyl od stále více militarizovaných hranic Maďarska," uvedl ředitel Amnesty International pro Evropu John Dalhuisen.

V červenci tvrdil totéž Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Amnesty International vychází z výpovědí 143 osob, které coby žadatelé o azyl prošly Maďarskem, nebo se o to pokusily.

Maďarská vláda přijala opatření, že každý běženec chycený policií do vzdálenosti osmi kilometrů od srbské hranice má být vrácen. Odmítá však tvrzení o používání násilí.

Mluvčí kabinetu Zoltán Kovács už v minulosti na podobná obvinění řekl, že to jsou lži.

Budapešť stanovila hranici vyřizování žádostí o azyl na patnáct denně. Zároveň ale uzavřela přijímací centra a omezila asistenci těm, kteří se rozhodnou žádost o azyl podat.

Podle Kovácse kvůli tomu, že někteří lidé maďarský azylový systém zneužívali.

V neděli je v Maďarsku referendum o kvótách, kterými chce Evropská komise rovnoměrněji rozdělit běžence po celé Evropské unii. Premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz agitují pro odmítnutí kvót.

Platné však bude referendum pouze v případě, že se ho zúčastní většina oprávněných voličů. Podle průzkumů není jisté, že se tak stane.

Fidesz po celé zemi na billboardech a v televizních spotech spojuje migraci s terorismem. Stejně hovořil minulý týden ve Valném shromáždění OSN také maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó.

"Nekontrolovaná a neregulovaná masová migrace nabízí příležitost teroristickým organizacím vyslat své členy do jiných států a na jiné kontinenty," řekl Szijjártó.

V projevu označil Maďarsko za křesťanskou zemi. Orbán na konci minulého týdne navrhl výstavbu velkého uprchlického tábora v Libyi, kde by se soustřeďovali všichni běženci a čekali by tam na vyřízení svých žádostí o azyl.

Žádná další členská země EU však tento záměr zatím nepodpořila.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy