Maďarsko má nového premiéra. Slibuje bolest i naději

Zahraničí Zahraničí
14. 4. 2009 18:32
Nestraník Gordon Bajnai se chce pustit do tvrdých reforem, které se dotknou "každého Maďara"
Gordon Bajnai hovoří k maďarskému parlamentu
Gordon Bajnai hovoří k maďarskému parlamentu | Foto: Reuters

Budapešť - Britský premiér Gordon Brown není jediným Gordonem v čele některého z členských států EU. A to práve ode dneška. Maďarský parlament v této funkci odpoledne potvrdil Gordona Bajnaie. Podpořily ho koaliční strany i opozice.

Dosavadnímu premiérovu Ferencovi Gyurcsánymu zlomila vaz ekonomická krize, která uvrhla hospodářství země do největších problémů od pádu komunismu. Nestraník Bajnai v Gyurcsányho kabinetu zastával post ministra národního rozvoje a hospodářství.

Forint je také nestraník

Nový premiér oznámil sestavení vlády odborníků, kterou chce vést do řádných voleb, které se uskuteční v příštím roce.

Maďarsko čekají chudé časy. Škoda 120 L na budapešťské ulici
Maďarsko čekají chudé časy. Škoda 120 L na budapešťské ulici | Foto: Roman Gazdík

Podle odhadů maďarské hospodářství letos poklesne až o šest procent a Bajnai slibuje reformy, které „budou údajně bolet, ale fungovat."

„Program řízení v době krize bude založen na čtyřech bodech: okamžitá opatření týkající se krizového řízení, obnovení ekonomické rovnováhy, znovunastartování ekonomického růstu a obnovení důvěry," řekl v úterý Bajnai maďarskému parlamentu.

„Nechávám ideologické debaty politikům, protože krize nemá žádnou ideologii a podobně i forint není členem žádné strany," dodal dle agentury Reuters.

Každý Maďar

Bajnaiem nahlášená opatření však budou velmi tvrdá. Půjde především o vyrovnání rozpočtu a zmrazení veřejných výdajů.

Gyurcsánymu zlámala ekonomická krize vaz, předtím si od Mezinárodního měnového fondu pro Maďarsko půjčil 20 miliard dolarů
Gyurcsánymu zlámala ekonomická krize vaz, předtím si od Mezinárodního měnového fondu pro Maďarsko půjčil 20 miliard dolarů | Foto: Ludvík Hradilek

„Vyrovnaný rozpočet a udržení deficitu, který byl stažen na tři procenta HDP, je nezbytnou podmínkou krizového řízení," řekl poslancům premiér, který si coby ministra financí vybral Petera Oszka, šéfa maďarské pobočky konzultačního a auditorského giganta Deloitte Touche Tohmatsu.

Bajnai slibuje zjednodušit daňový systém a přitáhnout nové investory. Sám přiznal, že se však reformy „dotknou každé rodiny a každého Maďara". Stát chce například ušetřit zrušením třináctých platů a třináctých důchodů nebo zmrazením růstu mezd ve státní správě po dva roky.

Celkem premiér slibuje škrty získat 120 miliard forintů (10,7 miliard korun).

 

Právě se děje

Další zprávy