Budapešť - Britský premiér Gordon Brown není jediným Gordonem v čele některého z členských států EU. A to práve ode dneška. Maďarský parlament v této funkci odpoledne potvrdil Gordona Bajnaie. Podpořily ho koaliční strany i opozice.
Dosavadnímu premiérovu Ferencovi Gyurcsánymu zlomila vaz ekonomická krize, která uvrhla hospodářství země do největších problémů od pádu komunismu. Nestraník Bajnai v Gyurcsányho kabinetu zastával post ministra národního rozvoje a hospodářství.
Forint je také nestraník
Nový premiér oznámil sestavení vlády odborníků, kterou chce vést do řádných voleb, které se uskuteční v příštím roce.
Podle odhadů maďarské hospodářství letos poklesne až o šest procent a Bajnai slibuje reformy, které „budou údajně bolet, ale fungovat."
„Program řízení v době krize bude založen na čtyřech bodech: okamžitá opatření týkající se krizového řízení, obnovení ekonomické rovnováhy, znovunastartování ekonomického růstu a obnovení důvěry," řekl v úterý Bajnai maďarskému parlamentu.
„Nechávám ideologické debaty politikům, protože krize nemá žádnou ideologii a podobně i forint není členem žádné strany," dodal dle agentury Reuters.
Každý Maďar
Bajnaiem nahlášená opatření však budou velmi tvrdá. Půjde především o vyrovnání rozpočtu a zmrazení veřejných výdajů.
„Vyrovnaný rozpočet a udržení deficitu, který byl stažen na tři procenta HDP, je nezbytnou podmínkou krizového řízení," řekl poslancům premiér, který si coby ministra financí vybral Petera Oszka, šéfa maďarské pobočky konzultačního a auditorského giganta Deloitte Touche Tohmatsu.
Bajnai slibuje zjednodušit daňový systém a přitáhnout nové investory. Sám přiznal, že se však reformy „dotknou každé rodiny a každého Maďara". Stát chce například ušetřit zrušením třináctých platů a třináctých důchodů nebo zmrazením růstu mezd ve státní správě po dva roky.
Celkem premiér slibuje škrty získat 120 miliard forintů (10,7 miliard korun).