Maďarská opozice: Jaderná smlouva s Ruskem je puč

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 1. 2014 7:07
Orbán a Putin v úterý podepsali dohodu o dostavbě jaderné elektrárny Paks ruským Rosatomem.
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku.
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku. | Foto: wikimedia

Budapešť - Dohoda premiéra Viktora Orbána s Ruskem o rozšíření jaderné elektrárny v Paksi je "pučem proti vlastnímu lidu". Na tiskové konferenci v Budapešti to řekl vůdce opozičních socialistů Attila Mesterházy. Opozice podle něj požádá, aby byla kvůli kontraktu svolána mimořádná parlamentní schůze.

Žádný odpovědný politik by podle Mesterházyho nemohl rozhodnout o jaderné strategii země sám bez konzultace s občany a experty. Rozšíření elektrárny by mělo být transparentní a měly by ho podpořit široké vrstvy společnosti, uvedl.

Ostře proti dohodě se vyslovila i menší opoziční strana s názvem Politika může být jiná. Ta kritizuje fakt, že na dostavbu elektrárny nebyl vypsán tendr.

Dohodu o rozšíření elektrárny podepsal v úterý v Rusku Orbán spolu s prezidentem Vladimirem Putinem. Projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (367 miliard Kč). Paks má nyní čtyři sovětské reaktory o celkovém výkonu kolem 2000 megawattů.

Orbánova vláda si vytyčila cíl rozšířením elektrárny zvýšit podíl jádra na domácí produkci elektrické energie ze 40 na 60 procent.

Mesterházy na tiskové konferenci prohlásil, že Orbán by měl Maďarům vysvětlit, jaké okolnosti a důvody podpis smlouvy doprovázely. Veškerá dokumentace by měla být zveřejněna. Vůdce socialistů připomněl, že sám Orbán v roce 2008 kritizoval energetické kontrakty, které tehdejší socialistická vláda uzavřela s Ruskem.

Dohodu Orbána s Putinem budou podle zpráv z Bruselu prověřovat experti Evropské komise. Mají rozhodnout, zda je v souladu s evropským právem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy