Maďarská opozice: Jaderná smlouva s Ruskem je puč

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 1. 2014 7:07
Orbán a Putin v úterý podepsali dohodu o dostavbě jaderné elektrárny Paks ruským Rosatomem.
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku.
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku. | Foto: wikimedia

Budapešť - Dohoda premiéra Viktora Orbána s Ruskem o rozšíření jaderné elektrárny v Paksi je "pučem proti vlastnímu lidu". Na tiskové konferenci v Budapešti to řekl vůdce opozičních socialistů Attila Mesterházy. Opozice podle něj požádá, aby byla kvůli kontraktu svolána mimořádná parlamentní schůze.

Žádný odpovědný politik by podle Mesterházyho nemohl rozhodnout o jaderné strategii země sám bez konzultace s občany a experty. Rozšíření elektrárny by mělo být transparentní a měly by ho podpořit široké vrstvy společnosti, uvedl.

Ostře proti dohodě se vyslovila i menší opoziční strana s názvem Politika může být jiná. Ta kritizuje fakt, že na dostavbu elektrárny nebyl vypsán tendr.

Dohodu o rozšíření elektrárny podepsal v úterý v Rusku Orbán spolu s prezidentem Vladimirem Putinem. Projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (367 miliard Kč). Paks má nyní čtyři sovětské reaktory o celkovém výkonu kolem 2000 megawattů.

Orbánova vláda si vytyčila cíl rozšířením elektrárny zvýšit podíl jádra na domácí produkci elektrické energie ze 40 na 60 procent.

Mesterházy na tiskové konferenci prohlásil, že Orbán by měl Maďarům vysvětlit, jaké okolnosti a důvody podpis smlouvy doprovázely. Veškerá dokumentace by měla být zveřejněna. Vůdce socialistů připomněl, že sám Orbán v roce 2008 kritizoval energetické kontrakty, které tehdejší socialistická vláda uzavřela s Ruskem.

Dohodu Orbána s Putinem budou podle zpráv z Bruselu prověřovat experti Evropské komise. Mají rozhodnout, zda je v souladu s evropským právem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy