Maďarská opozice: Jaderná smlouva s Ruskem je puč

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 1. 2014 7:07
Orbán a Putin v úterý podepsali dohodu o dostavbě jaderné elektrárny Paks ruským Rosatomem.
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku.
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku. | Foto: wikimedia

Budapešť - Dohoda premiéra Viktora Orbána s Ruskem o rozšíření jaderné elektrárny v Paksi je "pučem proti vlastnímu lidu". Na tiskové konferenci v Budapešti to řekl vůdce opozičních socialistů Attila Mesterházy. Opozice podle něj požádá, aby byla kvůli kontraktu svolána mimořádná parlamentní schůze.

Žádný odpovědný politik by podle Mesterházyho nemohl rozhodnout o jaderné strategii země sám bez konzultace s občany a experty. Rozšíření elektrárny by mělo být transparentní a měly by ho podpořit široké vrstvy společnosti, uvedl.

Ostře proti dohodě se vyslovila i menší opoziční strana s názvem Politika může být jiná. Ta kritizuje fakt, že na dostavbu elektrárny nebyl vypsán tendr.

Dohodu o rozšíření elektrárny podepsal v úterý v Rusku Orbán spolu s prezidentem Vladimirem Putinem. Projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (367 miliard Kč). Paks má nyní čtyři sovětské reaktory o celkovém výkonu kolem 2000 megawattů.

Orbánova vláda si vytyčila cíl rozšířením elektrárny zvýšit podíl jádra na domácí produkci elektrické energie ze 40 na 60 procent.

Mesterházy na tiskové konferenci prohlásil, že Orbán by měl Maďarům vysvětlit, jaké okolnosti a důvody podpis smlouvy doprovázely. Veškerá dokumentace by měla být zveřejněna. Vůdce socialistů připomněl, že sám Orbán v roce 2008 kritizoval energetické kontrakty, které tehdejší socialistická vláda uzavřela s Ruskem.

Dohodu Orbána s Putinem budou podle zpráv z Bruselu prověřovat experti Evropské komise. Mají rozhodnout, zda je v souladu s evropským právem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy