Britové dali azyl ateistovi, jemuž by doma hrozila smrt

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
14. 1. 2014 20:30
Mladý Afghánec přijel do Evropy jako muslim, později se své víry vzdal
Foto: Reuters

Londýn - Důvodů pro udělení azylu je bezpočet.

Nyní britské úřady učinily přelomové rozhodnutí, jelikož z náboženských důvodů udělily azyl 23letému Afghánci.

Nebylo by na tom nic zvláštního, pokud by ovšem nešlo o ateistu.

"Verdikt je důležitým uznáním, že i nedostatek náboženského vyznání je sám o sobě vážně myšleným filozofickým postojem," řekla serveru BBC advokátka Sheona Yorková.

Afghánec přiletěl na britské ostrovy v roce 2007 a imigrační úřady mu povolily zůstat do roku 2013. Při svém příletu byl ještě vyznavačem islámu, ovšem během pobytu v Evropě se víry vzdal.

Právě to bylo hlavním argumentem, jímž operoval mladíkův právní tým. Ten tvořili studenti právnické fakulty Univerzity v Kentu. A to právě pod vedením již zmíněné advokátky Sheony Yorkové.

V Afghánistánu by mu hrozila smrt

Budoucí právníci úřady upozorňovali na skutečnost, že pokud by se jejich klient vrátil do rodného Afghánistánu, velmi pravděpodobně by mu v rámci islámského práva šaría hrozilo trestní stíhání. V nejhorším případě dokonce smrt, jelikož afghánská legislativa počítá s doživotím či trestem smrti pro každého "odpadlíka", tedy každého, kdo se k islámu obrátí zády.

Foto: Reuters

Odvolávali se přitom na takzvaný Newyorský protokol z roku 1951, tedy úmluvu OSN o právním postavení uprchlíků.

Její signatáři, mezi něž se řadí i Velká Británie, se zavazují chránit ty, jimž hrozí "pronásledování z důvodů rasových, náboženských nebo národnostních nebo z důvodů příslušnosti k určitým společenským vrstvám nebo i zastávání určitých politických názorů".

"Argumentovali jsme tím, že ateisté by měli mít - z důvodu svého vyznání - stejnou ochranu před pronásledováním jako věřící lidé," líčí Claire Splawnová, studentka druhého ročníku práv.

A ministerstvo vnitra námitky přijalo. Podle Britské humanistické asociace (British Humanist Association, BHA) přitom velmi pravděpodobně šlo o první případ, jenž se věnoval ateistovi.

"Svoboda vyznání je pro humanisty, ateisty a další nevěřící stejně důležitá jako svoboda vyznání pro věřící, ale velmi často je opomíjena západními vládami, které se příliš úzce zaměřují na práva křesťanů v zahraničí," prohlásil výkonný ředitel BHA Andrew Copson.

"Je skvělé vidět, že Británie stejně (usilovně) brání lidská práva nevěřících."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy