Mladí Britové se přestávají opíjet. Na rozdíl od Čechů

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 1. 2014 11:55
V tuzemsku nic podobného nehrozí, čeští teenageři pijí nejvíc v Evropě.
Umíme se bavit i bez alkoholu, tvrdí stále víc mladých Britů.
Umíme se bavit i bez alkoholu, tvrdí stále víc mladých Britů. | Foto: Thinkstock

Londýn - Jedním z nejrozšířenějších stereotypů vztahujících se k britské omladině je bezesporu její záliba v alkoholu, přesněji řečeno ve "zpíjení se do němoty".

Nejnovější statistiky však ukazují, že se tyto zažité předsudky začínají rozcházet s pravdou. Mezi britskou mládeží je - na rozdíl od té české, jež pije nejvíc v Evropě - stále populárnější pravý opak: jít se bavit a zůstat střízlivý.

Vyplývá to z údajů britské Národní zdravotnické služby.

Zatímco v roce 2001 přiznalo, že se za poslední týden alespoň jednou opilo, 26 % dotázaných dětí ve věku od 11 do 15 let, o desetiletí později na stejnou otázku odpovědělo kladně jen 12 % školáků.

V průběhu zmíněné dekády se ve Spojeném království rovněž snížil počet dětí, které přiznaly vůbec nějakou zkušenost s alkoholickými nápoji - z 61 na 45 procent.

Podobný vývoj britští adiktologové pozorují i u starších dospívajících a mladších dospělých. Ještě v roce 1998 přiznalo opití z uplynulého týdne 71 % respondentů ve věku od 16 do 26 let, v roce 2010 už to však bylo jen 48 % dotázaných.

A vysvětlení?

"Neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo, že se nemůžete bavit bez toho, abyste se napili. Z obrazu, který vytvářejí média, se může zdát, že se osmnáctiletí chodí ven jen opíjet. Možná to tak bylo dřív, dnes ale většina lidí nevyráží ven, aby se jen potulovali a pili," cituje BBC osmnáctiletého Liama Brookse.

Přestože Liam může legálně pít už od loňského listopadu, nedělá to.

"Když jdu s přáteli ven, zůstanu raději střízlivý a dohlížím na ně," vysvětluje. K abstinenci ho podle jeho slov dovedlo pozorování starších, kteří "přebrali". Zejména zkušenost, kdy musel doprovázet do postele přátele rodičů, kteří nevládli chůzí.

Mladí jsou teď rozumnější? Ne

Stejné vysvětlení nabízí i 24letý DJ Jasír Yasser Randža. Krom toho, že byl jakožto muslim k abstinenci vychováván, byl v klubech, kde pracoval, svědkem mnoha opileckých výjevů, a tak ho popíjení nikterak neláká. Byť přiznává, že alkohol jednou vyzkoušel.

"Nikdy, když jdu do společnosti, nemám potřebu pít, abych se cítil dobře. Obzvlášť když jdu do baru nebo klubu. Raději poslouchám muziku," vysvětluje.

Odborníci na závislosti ale upozorňují, že nejde o to, že by byli dnešní mladí rozumnější než dřívější generace. Nabízejí prozaičtější vysvětlení. Zafungovala prý preventivní opatření.

Zejména zvýšení pokut za nalévání nezletilým a důslednější osvěta o dopadech nezřízeného pití.

Ve srovnání se zbytkem světa však Britové stále pijí hodně, což platí zejména pro rané třicátníky, kteří podle statistik konzumují víc alkoholu než kdykoliv předtím.

Nejinak je tomu v Česku, kde jsou statistiky ještě tristnější.

Z loňských dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se v tuzemsku pije tak, jak se nikdy nepilo. Průměrný obyvatel vypil 175,2 litru za rok, což je o 6,4 litru více než v roce 2011.

V letech 1996 až 2007 se přitom spotřeba pohybovala kolem 160 litrů na hlavu.

 

Právě se děje

Další zprávy