Maďaři ustoupili nátlaku, změnili mediální zákon

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 3. 2011 11:01
Budapešť se podvolila EU. Parlament změnil kontroverzní zákon
Maďarské deníky proti mediálnímu zákonu ostře protestovaly, mimo jiné na svých titulních stranách.
Maďarské deníky proti mediálnímu zákonu ostře protestovaly, mimo jiné na svých titulních stranách. | Foto: Reuters

Budapešť - Varování, nátlak a hlasitá kritika, kterou Maďary po několik měsíců častoval Brusel, se vyplatila. Maďarský parlament vyšel vstříc Evropské unii a odsouhlasil změny kontroverzního mediálního zákona. I když jen částečně.

Změny se týkají především zpravodajství na internetu a působení zahraničních médií v Maďarsku. Pro internetové servery, blogy a debaty ani pro zahraniční zpravodaje nemá platit sporná pasáž mediální legislativy, kde se mluví o "vyváženosti zpravodajství".

Pro Maďary jde o zvláště citlivé téma. Maďarsko je od ledna předsednickou zemí EU, a tak se na něj upírá větší pozornost, než je obvyklé.

Pokud by se legislativa nezměnila, hrozila Unie Budapešti dokonce žalobou pro porušení unijních smluv.

Pondělní večerní hlasování sledovala přímo v parlamentu jako host evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová. Verdikt poslanců pochválila, připomněla však, že Brusel bude bedlivě sledovat i to, jak Maďaři uvedou zákon do praxe.

"Maďarské vládě je jasné, že Brusel bude uplatňování zákona trvale sledovat," řekla Kroesová podle agentury DPA. "Budeme úzce spolupracovat s maďarskými orgány, abychom se ujistili, jak jsou zásady prosazovány v praxi."

Od začátku maďarského předsednictví EU musel Viktor Orbán v Bruselu
Od začátku maďarského předsednictví EU musel Viktor Orbán v Bruselu | Foto: Reuters

Zahraničním médiím a novinářům, kteří v zemi působí, už za porušování maďarského mediálního zákona nehrozí vysoké peněžní pokuty, ale jen "jiné právní důsledky", napsala agentura MTI.

Pro maďarské vlastníky médií však pasáž o pokutách platí, a to včetně těch, kteří "přenesli své sídlo formálně do jiné země EU, aby se vyhnuli působení maďarského mediálního zákona".

Na nátlak z Bruselu maďarský parlament z právního předpisu vyškrtl paragraf, který zakazoval "urážky" osob nebo skupin. Zakázáno naopak zůstává "štvaní" proti osobám, národům, etnickým a náboženským skupinám.

Kontroverzní norma vstoupila v platnost letos 1. ledna, tedy ve stejný den, kdy se Budapešť ujala půlročního unijního předsednictví.

Orbánův kabinet ovšem nečelí kritice EU jen kvůli mediálnímu zákonu. Evropská komise vyšetřuje i takzvanou krizovou daň, kterou Maďaři zdanili zahraniční investory.

 

Právě se děje

Další zprávy