Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán dál vzdoruje plánům Evropské komise na přerozdělování uprchlíků.
"Nikdo nemůže rozhodnout o povinných kvótách pro Maďarsko bez maďarského parlamentu," nechal se slyšet, když oznamoval referendum.
Kvóty podle něj mohou změnit "maďarský a evropský kulturní, etnický a náboženský prostor". "Evropská unie nemá na něco takového právo," pokračoval.
"Ti, kteří řeknou NE povinným kvótám, řeknou ANO maďarské suverenitě," vzkázal národu.
Maďarsko bylo až do loňského léta hlavní tranzitní zemí, přes kterou proudily do Německa desetitisíce běženců. Vláda kvůli tomu nechala postavit plot - nejprve na hranici se Srbskem, posléze částečně i na té s Rumunskem a Slovinskem.
Parlament navíc v polovině září zpřísnil zákony, které měly běžence odradit od snah vstoupit na maďarské území. Těm, kteří poškodili plot, případně překročili hranici bez podání žádosti o azyl, hrozí až pětileté vězení.
Minulý týden na jejich základě maďarský generální prokurátor obvinil z terorismu syrského migranta, který se minulý rok v září zapojil na hranici do násilných střetů mezi uprchlíky a policisty. Vazebně stíhaný muž se teroristického jednání podle prokuratury dopustil účastí v nepokojích, ilegálním vstupem na maďarské území a útoky na úřední osoby.
Nevládní organizace Amnesty International ve své středeční zprávě označila Maďarsko za zemi, která projevila nejsilnější odpor k evropskému řešení uprchlické krize. Připomněla, že loni maďarské úřady obvinily více než 900 běženců z nelegálního vstupu do země.
Maďaři ale nejsou v kritice kvót osamoceni. Proti se staví de facto celá visegrádská čtyřka, tedy i Češi, Slováci a Poláci. Bratislava dokonce rozhodnutí Bruselu napadla u soudu.