Macho Putin zestárnul. A zklamal Rusy

Alexandra Malachovská
26. 12. 2012 8:15
Putin ve třetím funkčním období předvede jen stagnaci, bojí se čím dál víc Rusů
Střelec Putin.
Střelec Putin. | Foto: Reuters

Moskva/Praha (od naší spolupracovnice) - Když si Rusové letos na jaře potřetí zvolili Vladimira Putina prezidentem, očekávali návrat mocného a sebevědomého vůdce.

Po více než půlročním vládnutí však bývalý sovětský špion, který svou kariéru staví na prosazování "diktatury zákona", vyvolává rozpaky. Putinova popularita klesá a vytrácí se dokonce jeho pověst politického "macha".

Za dvanáct let na vrcholu moci si Putin sice získal pověst "cara", zároveň ale čelí nařčením, že chce vládnout stejně dlouho jako komunističtí pohlaváři v dobách Sovětského svazu.

Vzpomínky na vetché sovětské předchůdce evokuje už i jeho zdravotní stav.

Šedesátník Putin má zkrátka co dělat, aby dostál své image energického politika, který na přelomu tisíciletí vystřídal churavého Borise Jelcina. Rusy si tehdy získal fyzickou kondicí i drzostí, díky níž s bravurou překonával nedostatek zkušeností.

Zdraví už tolik neslouží

Bude muset nechat juda?
Bude muset nechat juda? | Foto: Reuters

"Zdravotní stav bude nepochybně novým a složitým jevem pro Putina. Zjevně se snaží zachovat obraz zdravého a mladého člověka," říká šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venědiktov. Spekulace o pošramoceném zdraví se objevily poté, co se Putin téměř na měsíc stáhl do své venkovské rezidence a zrušil i několik zahraničních cest.

Tisková služba Kremlu nejprve zdravotní problémy odmítala, avšak nakonec přiznala, že prezidenta "bolí záda". Rozvířila tak ovšem dohady, co by to mohlo znamenat pro politickou budoucnost země.  

Sám Putin zdravotní problémy popírá. Na tiskové konferenci uspořádané na závěr roku řekl, že to jsou nesmysly, které šíří jeho političtí oponenti. "Nedočkáte se!" parafrázoval známý ruský vtip. Jeho vitalitu měla potvrdit i délka setkání s novináři, které bez přestávky trvalo čtyři a půl hodiny. 

Putin se nikdy netajil tím, že ho práce prezidenta "baví". Radoval se "jako malý kluk", že si může dopřát to, co by si jako prostý občan asi těžko mohl zkusit. Potápěl se v jaderné ponorce, létal v tryskáči, lovil tygry v tajze a vyzkoušel si i závody ve formuli 1.

Podle některých zdrojů to už ale "přepískl", když podnikl dobrodružný let na deltaplánu s hejnem bílých jeřábů. Namohl si prý páteř a možná bude muset podstoupit i operaci. Jiní tvrdí, že na vině je jeho nadšení pro judo, kterému propadl už v mládí.

S delta křídlem už to prý přehnal. Posuďte sami:

Změnu přinese jen revoluce, myslí si teď Rusové

Podle říjnového průzkumu Střediska pro strategické studie je 66 procent respondentů zklamáno působením současného politického režimu. Důvěra k prezidentovi se snížila na zhruba 40 procent a je nejnižší za posledních deset let. Rusové už navíc nevěří, že se změny ve vedení Kremlu podaří dosáhnout skrze volby a stále častěji mluví o potřebě revoluce.

Podle komentátora Viktora Šenderoviče lidé v Rusku prostě trpí "depresí ze stagnace", kterou předvádí současný režim.

Zatímco Dmitrij Medveděv, který v Kremlu "zaskakoval" v uplynulých čtyřech letech, chtěl Rusko liberalizovat, od Putinova návratu se očekávala spíš tvrdá linie. Zatím ale působí spíš rozpačitě. Podle týdeníku Novaja gazeta jeho letošní zpráva o stavu země působila "nepřesvědčivě a mdle". 

Politoložka Lilija Ševcovová míní, že navzdory náznaku liberalizace současný vývoj nasvědčuje spíše přitvrzování autoritářské moci. Podle ní se naděje na demokratické reformy prakticky rozplynuly a umírněný režim může vystřídat "diktátorské násilí".

Tak jde čas s novodobým ruským carem:

"Diktatura zákona" zůstává a diktuje hlavně opozici

Navzdory poněkud fádní politické linii se ale Putin nevzdává své vize "diktatury zákona", s níž přišel na začátku politické kariéry. "Už začátkem tisíciletí jsem mluvil o diktatuře zákona. Stále jsem přesvědčen o tom, že je to správné slovní spojení. Zákony musejí dodržovat všichni: vedení země, obyčejní občané i zástupci mocenských a správních orgánů," konstatoval.

Vladimir Vladimirovič Putin po svém znovuzvolení.
Vladimir Vladimirovič Putin po svém znovuzvolení. | Foto: Reuters

Taktika nasazování "diktatury zákona" se mu nicméně osvědčila zejména v boji s opozicí. Díky zákonům přijatým loajálním parlamentem se mu podařilo utlumit opozici, která loni vytáhla do ulic s výzvami "Rusko bez Putina".

Restrikce se týkají svobody projevu, shromažďování i působení společenských organizací. Prostor pro politický odpor se výrazně smrskl už kvůli tomu, že účastníkům i organizátorům nepovolených protestů zákon ukládá stotisícové pokuty.

Ve vztahu ke stoupencům režimu je ovšem účinnost "diktatury" daleko jemnější. Zemí sice otřásly korupční skandály ve státní správě, avšak jejich hlavní protagonisté zatím nijak neutrpěli. Podle médií Kreml chtěl pouze "postrašit" některé úřednické zloděje.

 

Právě se děje

Další zprávy