Bez zrušení víz nebudeme přátelé, vzkázal Putin do EU

Martin Novák Martin Novák
4. 6. 2012 22:48
Summit Evropská unie - Rusko se zabýval hlavně vízy a Sýrií
Barroso, Putin a Van Rompuy na summitu v Petrohradu.
Barroso, Putin a Van Rompuy na summitu v Petrohradu. | Foto: Reuters

Moskva - Vladimir Putin v pondělí na schůzce s šéfy Evropské unie potvrdil, že otázka zrušení víz pro Rusy, cestující do členských zemí sedmadvacítky, pro něj nepřestává být prioritou.

Konstatoval, že EU a Rusko nemohou být plnoprávnými partnery, dokud víza na obou stranách nebudou zrušena. "Skutečné partnerství není možné, když existuje vízová bariéra," řekl doslova ruský prezident.

Rusové přišli v posledních letech cestování na chuť, ale když chtějí cestovat do Paříže, Říma, Londýna nebo Prahy, musejí čekat na vízum. Kdyby je toho Putin zbavil, připsal by si velké plus.

O návštěvy České republiky je v Rusku velký zájem. Dokonce čím dál větší. Podle údajů cestovních kanceláří byli turisté z Ruska v ČR co do počtu v roce 2010 na druhém místě hned za Němci.

Přijelo jich tehdy 413 tisíc, v loňském roce už dokonce 570 tisíc.

Brusel ale s odbouráním víz váhá a například i německá kancléřka Angela Merkelová před dvěma lety ruskému premiérovi řekla, že čas ještě nenazrál.

Česká republika je oblíbenou destinací Rusů.
Česká republika je oblíbenou destinací Rusů. | Foto: Ludvík Hradilek

To platí i nadále, protože jak předseda Evropské komise José Barroso, tak prezident EU Herman van Rompuy na schůzce v Petrohradě ohledně víz nic neslíbili.

Kreml přitom odmítá obavy, že bez víz by do Unie rychleji a více pronikal ruský organizovaný zločin.

"Všichni, kdo tam chtějí být, tam už jsou," poznamenal ruský prezident. "Překážky v cestování spíš dopadají na bezúhonné podnikatele, novináře a řadové občany."

Putin chce se zeměmi Evropské unie i co nejširší hospodářskou spolupráci, naprosto však odmítá její kritiku politického uspořádání v Rusku.

"Jsem pro pragmatický, na obchodu založený přístup bez ideologických nebo jakýchkoliv jiných stereotypů," řekl ruský prezident. Podle agentury Reuters tak jasně naznačil, že zahraniční kritikou poměrů v Rusku se nehodlá zabývat.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov obvinil z protahování jednání o bezvízovém styku takzvané nové členské země Evropské unie. Tedy ty, které do Unie vstoupily v roce 2004, včetně České republiky (žádnou zemi však Lavrov konkrétně nezmínil).

"V EU existuje skupina zemí, zejména těch, které se členy Unie staly nedávno, jež tento problém trvale politizují," uvedl ministr. Názor, že zrušení víz pro ruské občany by mělo nastat současně se stejným postupem vůči Ukrajincům a Gruzíncům, označil Lavrov za "nečestný".

Zatímco Rusko recipročně chce po občanech zemí EU víza při vstupu do země, Ukrajina i Gruzie je jednostranně zrušily.

--------------------------------------------------------------------------------

Potřebujete vízum?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy