Jako za Stalina. Rusové chtějí titul "nepřítel lidu"

Alexandra Malachovská
11. 12. 2012 12:50
Ruská debata o zrádcích země nabírá na obrátkách, evokuje rok 1937
Vrátí se v Rusku titul "nepřítel lidu"? (Ilustrační foto)
Vrátí se v Rusku titul "nepřítel lidu"? (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Nostalgie po sovětské minulosti jako přízrak obchází Rusko. Podle sociologických průzkumů Rusové touží po návratu některých ideologických pilířů totalitního režimu.

Pro budovatelský titul "hrdina socialistické práce" se nedávno vyslovila téměř třetina obyvatel, i když v nových - kapitalistických - reáliích by to musel být pouze "hrdina práce". Ozývají se ale i hlasy, které požadují obrození stalinistického termínu "nepřítel lidu".

Souvisí to se současnou kampaní zaměřenou na odhalování "zlodějů a zrádců Ruska", jedno z nejatraktivnějších témat současných ruských mediálních a společenských diskusí.

Debaty o tom, kdo škodí Rusku, se těší značnému zájmu veřejnosti. Když v diskusi o zkorumpovaných úřednících známý moskevský novinář Vitalij Treťjakov prohlásil, že "je třeba opět zavést termín ´nepřítel lidu´", odměnilo jej obecenstvo potleskem.

"Úředníci se ničeho nebojí, ani Stalina, ani Lenina, ani boha, ani čerta, ani andělů, ba ani demokracie," uvedl. Podle něj se v současném Rusku krade "víc než za cara a bolševiků dohromady". Jen stigma "nepřítele" by mohlo vymýtit tyto nešvary, míní.

Stalinův kult po Druhé světové válce
Stalinův kult po Druhé světové válce | Foto: Wikipedia Commons

Kdo byl "vrag naroda"?

Zatímco potenciální návrat hrdiny práce má jistý humorný nádech s tím, že by si podobné tituly rozebrali místní oligarchové, nálepka nepřítel lidu oživuje tragické historické souvislosti. S označením "vrag naroda" bylo v roce 1937 v bývalém SSSR podrobeno represím asi 800 000 lidí.

Pro urychlení procesů vznikaly tzv. trojky, jakési tribunály, které svévolně rozhodovaly o popravách nevinných lidí.

Za "nepřátele státu" už se začali sami označovat někteří Rusové, na webu rozhlasové stanice Echo Moskvy třeba Jefim Andurskij. Další blogeři pak upozornili, že po výzvách k onálepkování "nepřátel lidu" mohou následovat také výzvy k popravám, jako tomu bylo ve 30. letech v Sovětském svazu.

"V roce 1937 by prohlášení, že jsem nepřítel lidu, znamenalo rozsudek smrti. Časy se však změnily a já se mohu veřejně hlásit k tomu, že považuji stát za nepřítele společnosti, a tedy i svého vlastního nepřítele," napsal Andruskij. Upozornil, že v internetovém průzkumu veřejného mínění se k "nepřátelům státu" přihlásilo 38 procent lidí, osm procent se označilo za přátele a 54 procent dotázaných uvedlo, že jsou otroci svého státu.

Otazníky v tažení proti korupčníkům

O nepřátelích lidu se v současných ruských reáliích mluví zejména v souvislosti s vyšetřováním rozsáhlé korupce ve státním aparátu, především na ministerstvu obrany a ministerstvu zemědělství. Státní televize totiž zveřejnila dva dokumenty, které měly ukázat ohromující rozkrádání, jehož se dopouštějí vysocí úředníci.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Bývalý ministr obrany Anatolij Serďukov byl sesazen poté, co vyšly najevo machinace s armádním majetkem v rozsahu asi čtyř miliard rublů. Někdejší ministryně zemědělství Jelena Skrynniková pak prý měla připravit stát téměř o 40 miliard rublů. Podle televizního dokumentu žena vlastní nemovitosti ve Francii a potrpí si na hodinky s brilianty nebo luxusní kabelky od módního domu Hermés.

Filmy uvedl novinář Arkadij Mamontov, který se již delší dobu specializuje na hledání škůdců současného Ruska. Tři televizní pořady věnoval například vzpurným punkerkám ze skupiny Pussy Riot, v nichž mimo jejich "kacířských aktivit" při hopsání v Chrámu Krista Spasitele rozebíral závislost "výtržnic" na amerických zdrojích.

Natočil také film o aktivistech nevládních organizací a jejich údajném financování zahraničními tajnými službami. Právě v jeho pořadu také zazněl návrh na obrození termínu "nepřítel lidu".

Geroj Putin:

Vlažný přístup šéfa

Kritici vytýkají prezidentu Vladimiru Putinovi, že stál v čele kabinetu, když se miliardy ze státního majetku - o nichž nyní s vervou a údajně na pokyn Kremlu informují státní kanály - rozkrádaly.

Vlažná reakce prezidenta na vyšetřování korupce pak vyvolává spekulace, že boj proti zlodějům ve státní správě je pouze naoko a de facto jde jen o kampaň zaměřenou na vylepšení Putinovy klesající popularity.

Po sesazení Serďukova totiž Putin řekl, že "v zemi není rok 1937" a bývalý ministr podle něj může klidně pracovat ve státní správě, dokud nebude obviněn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy