Jako za Stalina. Rusové chtějí titul "nepřítel lidu"

Alexandra Malachovská
11. 12. 2012 12:50
Ruská debata o zrádcích země nabírá na obrátkách, evokuje rok 1937
Vrátí se v Rusku titul "nepřítel lidu"? (Ilustrační foto)
Vrátí se v Rusku titul "nepřítel lidu"? (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Nostalgie po sovětské minulosti jako přízrak obchází Rusko. Podle sociologických průzkumů Rusové touží po návratu některých ideologických pilířů totalitního režimu.

Pro budovatelský titul "hrdina socialistické práce" se nedávno vyslovila téměř třetina obyvatel, i když v nových - kapitalistických - reáliích by to musel být pouze "hrdina práce". Ozývají se ale i hlasy, které požadují obrození stalinistického termínu "nepřítel lidu".

Souvisí to se současnou kampaní zaměřenou na odhalování "zlodějů a zrádců Ruska", jedno z nejatraktivnějších témat současných ruských mediálních a společenských diskusí.

Debaty o tom, kdo škodí Rusku, se těší značnému zájmu veřejnosti. Když v diskusi o zkorumpovaných úřednících známý moskevský novinář Vitalij Treťjakov prohlásil, že "je třeba opět zavést termín ´nepřítel lidu´", odměnilo jej obecenstvo potleskem.

"Úředníci se ničeho nebojí, ani Stalina, ani Lenina, ani boha, ani čerta, ani andělů, ba ani demokracie," uvedl. Podle něj se v současném Rusku krade "víc než za cara a bolševiků dohromady". Jen stigma "nepřítele" by mohlo vymýtit tyto nešvary, míní.

Stalinův kult po Druhé světové válce
Stalinův kult po Druhé světové válce | Foto: Wikipedia Commons

Kdo byl "vrag naroda"?

Zatímco potenciální návrat hrdiny práce má jistý humorný nádech s tím, že by si podobné tituly rozebrali místní oligarchové, nálepka nepřítel lidu oživuje tragické historické souvislosti. S označením "vrag naroda" bylo v roce 1937 v bývalém SSSR podrobeno represím asi 800 000 lidí.

Pro urychlení procesů vznikaly tzv. trojky, jakési tribunály, které svévolně rozhodovaly o popravách nevinných lidí.

Za "nepřátele státu" už se začali sami označovat někteří Rusové, na webu rozhlasové stanice Echo Moskvy třeba Jefim Andurskij. Další blogeři pak upozornili, že po výzvách k onálepkování "nepřátel lidu" mohou následovat také výzvy k popravám, jako tomu bylo ve 30. letech v Sovětském svazu.

"V roce 1937 by prohlášení, že jsem nepřítel lidu, znamenalo rozsudek smrti. Časy se však změnily a já se mohu veřejně hlásit k tomu, že považuji stát za nepřítele společnosti, a tedy i svého vlastního nepřítele," napsal Andruskij. Upozornil, že v internetovém průzkumu veřejného mínění se k "nepřátelům státu" přihlásilo 38 procent lidí, osm procent se označilo za přátele a 54 procent dotázaných uvedlo, že jsou otroci svého státu.

Otazníky v tažení proti korupčníkům

O nepřátelích lidu se v současných ruských reáliích mluví zejména v souvislosti s vyšetřováním rozsáhlé korupce ve státním aparátu, především na ministerstvu obrany a ministerstvu zemědělství. Státní televize totiž zveřejnila dva dokumenty, které měly ukázat ohromující rozkrádání, jehož se dopouštějí vysocí úředníci.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Bývalý ministr obrany Anatolij Serďukov byl sesazen poté, co vyšly najevo machinace s armádním majetkem v rozsahu asi čtyř miliard rublů. Někdejší ministryně zemědělství Jelena Skrynniková pak prý měla připravit stát téměř o 40 miliard rublů. Podle televizního dokumentu žena vlastní nemovitosti ve Francii a potrpí si na hodinky s brilianty nebo luxusní kabelky od módního domu Hermés.

Filmy uvedl novinář Arkadij Mamontov, který se již delší dobu specializuje na hledání škůdců současného Ruska. Tři televizní pořady věnoval například vzpurným punkerkám ze skupiny Pussy Riot, v nichž mimo jejich "kacířských aktivit" při hopsání v Chrámu Krista Spasitele rozebíral závislost "výtržnic" na amerických zdrojích.

Natočil také film o aktivistech nevládních organizací a jejich údajném financování zahraničními tajnými službami. Právě v jeho pořadu také zazněl návrh na obrození termínu "nepřítel lidu".

Geroj Putin:

Vlažný přístup šéfa

Kritici vytýkají prezidentu Vladimiru Putinovi, že stál v čele kabinetu, když se miliardy ze státního majetku - o nichž nyní s vervou a údajně na pokyn Kremlu informují státní kanály - rozkrádaly.

Vlažná reakce prezidenta na vyšetřování korupce pak vyvolává spekulace, že boj proti zlodějům ve státní správě je pouze naoko a de facto jde jen o kampaň zaměřenou na vylepšení Putinovy klesající popularity.

Po sesazení Serďukova totiž Putin řekl, že "v zemi není rok 1937" a bývalý ministr podle něj může klidně pracovat ve státní správě, dokud nebude obviněn.

 

Právě se děje

Další zprávy