Jako za Stalina. Rusové chtějí titul "nepřítel lidu"

Alexandra Malachovská
11. 12. 2012 12:50
Ruská debata o zrádcích země nabírá na obrátkách, evokuje rok 1937
Vrátí se v Rusku titul "nepřítel lidu"? (Ilustrační foto)
Vrátí se v Rusku titul "nepřítel lidu"? (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Nostalgie po sovětské minulosti jako přízrak obchází Rusko. Podle sociologických průzkumů Rusové touží po návratu některých ideologických pilířů totalitního režimu.

Pro budovatelský titul "hrdina socialistické práce" se nedávno vyslovila téměř třetina obyvatel, i když v nových - kapitalistických - reáliích by to musel být pouze "hrdina práce". Ozývají se ale i hlasy, které požadují obrození stalinistického termínu "nepřítel lidu".

Souvisí to se současnou kampaní zaměřenou na odhalování "zlodějů a zrádců Ruska", jedno z nejatraktivnějších témat současných ruských mediálních a společenských diskusí.

Debaty o tom, kdo škodí Rusku, se těší značnému zájmu veřejnosti. Když v diskusi o zkorumpovaných úřednících známý moskevský novinář Vitalij Treťjakov prohlásil, že "je třeba opět zavést termín ´nepřítel lidu´", odměnilo jej obecenstvo potleskem.

"Úředníci se ničeho nebojí, ani Stalina, ani Lenina, ani boha, ani čerta, ani andělů, ba ani demokracie," uvedl. Podle něj se v současném Rusku krade "víc než za cara a bolševiků dohromady". Jen stigma "nepřítele" by mohlo vymýtit tyto nešvary, míní.

Stalinův kult po Druhé světové válce
Stalinův kult po Druhé světové válce | Foto: Wikipedia Commons

Kdo byl "vrag naroda"?

Zatímco potenciální návrat hrdiny práce má jistý humorný nádech s tím, že by si podobné tituly rozebrali místní oligarchové, nálepka nepřítel lidu oživuje tragické historické souvislosti. S označením "vrag naroda" bylo v roce 1937 v bývalém SSSR podrobeno represím asi 800 000 lidí.

Pro urychlení procesů vznikaly tzv. trojky, jakési tribunály, které svévolně rozhodovaly o popravách nevinných lidí.

Za "nepřátele státu" už se začali sami označovat někteří Rusové, na webu rozhlasové stanice Echo Moskvy třeba Jefim Andurskij. Další blogeři pak upozornili, že po výzvách k onálepkování "nepřátel lidu" mohou následovat také výzvy k popravám, jako tomu bylo ve 30. letech v Sovětském svazu.

"V roce 1937 by prohlášení, že jsem nepřítel lidu, znamenalo rozsudek smrti. Časy se však změnily a já se mohu veřejně hlásit k tomu, že považuji stát za nepřítele společnosti, a tedy i svého vlastního nepřítele," napsal Andruskij. Upozornil, že v internetovém průzkumu veřejného mínění se k "nepřátelům státu" přihlásilo 38 procent lidí, osm procent se označilo za přátele a 54 procent dotázaných uvedlo, že jsou otroci svého státu.

Otazníky v tažení proti korupčníkům

O nepřátelích lidu se v současných ruských reáliích mluví zejména v souvislosti s vyšetřováním rozsáhlé korupce ve státním aparátu, především na ministerstvu obrany a ministerstvu zemědělství. Státní televize totiž zveřejnila dva dokumenty, které měly ukázat ohromující rozkrádání, jehož se dopouštějí vysocí úředníci.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Bývalý ministr obrany Anatolij Serďukov byl sesazen poté, co vyšly najevo machinace s armádním majetkem v rozsahu asi čtyř miliard rublů. Někdejší ministryně zemědělství Jelena Skrynniková pak prý měla připravit stát téměř o 40 miliard rublů. Podle televizního dokumentu žena vlastní nemovitosti ve Francii a potrpí si na hodinky s brilianty nebo luxusní kabelky od módního domu Hermés.

Filmy uvedl novinář Arkadij Mamontov, který se již delší dobu specializuje na hledání škůdců současného Ruska. Tři televizní pořady věnoval například vzpurným punkerkám ze skupiny Pussy Riot, v nichž mimo jejich "kacířských aktivit" při hopsání v Chrámu Krista Spasitele rozebíral závislost "výtržnic" na amerických zdrojích.

Natočil také film o aktivistech nevládních organizací a jejich údajném financování zahraničními tajnými službami. Právě v jeho pořadu také zazněl návrh na obrození termínu "nepřítel lidu".

Geroj Putin:

Vlažný přístup šéfa

Kritici vytýkají prezidentu Vladimiru Putinovi, že stál v čele kabinetu, když se miliardy ze státního majetku - o nichž nyní s vervou a údajně na pokyn Kremlu informují státní kanály - rozkrádaly.

Vlažná reakce prezidenta na vyšetřování korupce pak vyvolává spekulace, že boj proti zlodějům ve státní správě je pouze naoko a de facto jde jen o kampaň zaměřenou na vylepšení Putinovy klesající popularity.

Po sesazení Serďukova totiž Putin řekl, že "v zemi není rok 1937" a bývalý ministr podle něj může klidně pracovat ve státní správě, dokud nebude obviněn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy