Pětatřicetičlenný výbor Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dnes na základě zprávy jejího šéfa Muhammada Baradeje rozhodl, že Írán "pošle" před Radu bezpečnosti, která by na něj mohla jako krajní řešení uvalit sankce. Uvedla to televize BBC.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád však dnes zopakoval, že Írán ze své pozice neustoupí a že na obohacování uranu má právo. Už dříve íránská strana uvedla, že Baradejova zpráva je zpolitizovaná.
Infobox
ČTĚTE SPECIÁL: Sledujeme s vámi íránskou jadernou kriziÍrán hrozí USA i světu: Zdražíme ropu
Íránci tvrdí, že za politizaci rozhodování MAAE jsou zodpovědné Spojené státy. Íránští diplomaté se na dnešním zasedání ve Vídni nechali podle agentury Reuters slyšet, že v případě projednávání v Radě bezpečnosti by mohly USA pocítit "bolestivé následky". Uvedli to jako reakci na obdobný pondělní výrok velvyslance USA při OSN Johna Boltona.
Írán také pohrozil tím, že přehodnotí svou politiku vývozu ropy. Země je čtvrtý největší vývozce ropy na světě a druhý největší v rámci organizace OPEC. Omezení jeho vývozu by mohlo zvýšit světové ceny této suroviny.
Na otázku agentury Reuters, zdali se Írán rozhodne použít "ropnou zbraň", odpověděl zástupce šéfa íránské vrchní bezpečnostní rady Džavád Vaídí: "Ne, ale pokud se situace změní, budeme muset svoji politiku přehodnotit."
USA: Je čas předat Írán Radě bezpečnosti
USA dnes přišly s požadavkem, aby případ Rada bezpečnosti skutečně projednávala a zasáhla. "Je čas, aby Rada bezpečnosti zasáhla. Írán stále nevyvrátil pochybnosti," řekl agentuře AP americký delegát v MAAE Gregory Schulte. Jeho slova se nakonec naplnila.
Schulte také řekl, že obava mezinárodního společenství se stupňuje zvláště poté, co se Írán rozhodl vypudit inspektory MAAE a prohlásil, že program obohacování uranu neomezí, ale v případě sankcí naopak rozšíří.
Teherán má prý dost uranu na 10 bomb
Spojené státy odhadly, že Írán má dostatek uranového plynu na výrobu alespoň deseti jaderných bomb. Agentuře AFP to v průběhu jednání MAAE sdělil nejmenovaný diplomat.
Washington proto požaduje nové inspekce v íránských jaderných zařízeních. Podobně jako Evropská unie, která dnes Írán znovu vyzvala, aby pozastavil obohacování uranu a umožnil návrat mezinárodních inspektorů.
"Agentura teď není v pozici, aby mohla dojít k závěru, že Írán nemá žádný nedeklarovaný jaderný materiál a že nevyvíjí nedeklarované aktivity," cituje BBC z důvěrné zprávy MAAE. Baradej v ní uvádí, že Írán se nepodřídil únorové výzvě MAAE, aby znovu umožnil inspekce této specializované agentury OSN.
Rusko je proti sankcím
Rada bezpečnosti OSN teď může Írán vyzvat, aby splnil požadavky MAAE. Po dalším varování by mohly přijít i ekonomické sankce proti Ahmadínežádovu režimu.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že jeho země, stálý člen Rady bezpečnosti, je proti sankcím i proti vojenskému zásahu jako řešení jaderného sporu s Íránem.