Lukašenko v Praze? Jen to ne, varují aktivisté vládu

Pavel Vondra
20. 2. 2009 22:00
Běloruský prezident bude zřejmě pozván na summit EU
Alexandr Lukašenko je v Bělorusku u moci od roku 1994. Jeho režim od organizací monitorujících dodržování lidských práv a svobod setrvale dostává nejnižší možné známky
Alexandr Lukašenko je v Bělorusku u moci od roku 1994. Jeho režim od organizací monitorujících dodržování lidských práv a svobod setrvale dostává nejnižší možné známky | Foto: Reuters

Praha/Minsk - Česká vláda se ocitla v paradoxní situaci. Celé roky kritizuje nedemokratické poměry v zemích, jako je Kuba, Barma či Bělorusko, a finančně podporuje projekty, které pomáhají tamním disidentům.

Nyní je však podle všeho připravena prolomit dlouholeté tabu a pozvat do Prahy na květnový summit Evropské unie „posledního diktátora Evropy" -  jak se běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi občas přezdívá.

Ochránci lidských práv a prodemokratičtí aktivisté v České republice i Bělorusku to považují za hanebnou zradu s potenciálně katastrofálními důsledky.

Východní partnerství za každou cenu

Česká diplomacie o ustavujícím summitu EU k projektu tzv. Východního partnerství, který je plánován na 7. května, od začátku mluví jako o největší akci českého předsednictví.

Podobně jako Paříž během svého působení v čele EU v loňském roce prosazovala myšlenku větší angažovanosti Unie v oblasti Středomoří, chce Praha, aby se sedmadvacítka pokusila připoutat k sobě země těsněji několik zemí bývalého Sovětského svazu tím, že nabídne privilegované partnerství šesti z nich - Arménii, Ázerbájdžánu, Bělorusku, Gruzii, Moldavsku a Ukrajině.

Pro české předsednictví je květnový summit, kde bude oficiálně zahájen projekt Východní partnerství EU, nejvýznamněšjí akcí
Pro české předsednictví je květnový summit, kde bude oficiálně zahájen projekt Východní partnerství EU, nejvýznamněšjí akcí | Foto: Jan Langer

V případě Běloruska je ovšem sbližování s Unií od začátku podmiňováno splněním požadavků, které Brusel Minsku už před časem předložil: tedy propustit politické vězně a demokratizovat poměry v zemi.

I když v současné chvíli není v běloruských žalářích evidován žádný mezinárodně uznaný vězeň svědomí, represe opozičních aktivit podle ochránců lidských práv pokračují a veškeré změny jsou jen kosmetického rázu.

A ačkoli o tom, kdo bude jednotlivé země na pražském summitu zastupovat, zatím nebylo definitivně rozhodnuto, z vyjádření ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a jeho prvního náměstka Tomáše Pojara vyplývá, že se o pozvání Alexandra Lukašenka naprosto vážně uvažuje.

 

Čeští aktivisté: Neustupujme

Zdroje přímo z Černínského paláce neoficiálně potvrzují, že v nahlížení na běloruský režim převážil pragmatismus přiživovaný obavami z jeho úplného pohlcení Ruskem - k němuž v mnoha ohledech už delší dobu dochází - nad zásadovostí a deklarovanými evropskými hodnotami.

Volební proces v Bělorusku se za Lukašenkova úřadování změnil v nástroj autolegitimizace režimu, nikoli prostředek vyjádření svobodné vůle občanů, shodují se pozorovatelé
Volební proces v Bělorusku se za Lukašenkova úřadování změnil v nástroj autolegitimizace režimu, nikoli prostředek vyjádření svobodné vůle občanů, shodují se pozorovatelé | Foto: Andrej Ljankevič

Podle bojovníků za demokracii je to ale špatný postoj. Osm českých organizací zabývajících se podporou lidských práv ve světě se nyní obrátilo na české politiky s výzvou, aby pozvání běloruského vůdce ještě zvážili. Připomínají, že v zemi za jeho vlády pokračují represe proti politicky angažovaným jednotlivcům a že volby, které jej už od roku 1994 udržují u moci, nesplňují demokratické standardy.

„Je nepřijatelné, aby se A. Lukašenkovi dostalo pozvání k účasti na tomto významném summitu bez splnění pevných a konkrétních podmínek," píše se v otevřeném dopise, který aktivisté zaslali premiéru Topolánkovi, ministru Schwarzenbergovi a ministru pro evropské záležitosti Vondrovi a který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

„Česká republika má své vlastní zkušenosti s totalitárním režimem a s tím, jak významné je podporovat ty, kdo ž se proti němu dokáží postavit. Proto vždy podporovala demokratickou opozici a lidská práva v Bělorusku. Myslíme si, že by z tohoto postoje neměla ustupovat ani v době svého předsednictví v EU," píše se v dopise.

Podepsáni jsou pod ním například Jan Ruml z mezinárodního sdružení Občanské Bělorusko, Jakub Klepal z Nadace Forum 2000, Alice Savovová z Asociace pro mezinárodní otázky či Igor Blaževič z Člověka v tísni.

Protest běloruských aktivistů v Praze
Protest běloruských aktivistů v Praze | Foto: Charter 97

Běloruští aktivisté: To nám nemůžete udělat

Před negativními dopady, jaké by pozvání Lukašenka do Prahy mohlo mít, varují i běloruské opoziční kruhy.

„Je zřejmé, že by to běloruský režim považoval za projev slabosti, ustupování a obětování principů ze strany Evropy, což by jen dále posílilo represe v zemi," zaznělo na demonstraci, kterou minulou neděli v Praze uspořádali členové zdejší prodemokraticky smýšlející běloruské komunity včetně zástupců politické emigrace.

Jen den před tím běloruské policejní jednotky brutálně rozehnaly akci, kterou u příležitosti svátku svatého Valentýna uspořádali v Minsku mladí demokratičtí aktivisté.

Na některých internetových stránkách a diskusních fórech provozovaných běloruskou opozicí se v souvislosti s možným pozváním Lukašenka do Prahy objevují dokonce přirovnání k předválečnému appeasementu uplatňovanému ze strany západních mocností vůči Hitlerovi.

Rozehnání svatovalentýnské demonstrace mladých běloruských aktivistů v Minsku
Rozehnání svatovalentýnské demonstrace mladých běloruských aktivistů v Minsku | Foto: Naša Niva

Představa Lukašenkovy účasti na pražském summitu znepokojuje i prvního prezidenta nezávislého Běloruska Stanislava Šuškeviče, který v roce 1991 spolu se svými protějšky z Ruska a Ukrajiny podepisoval tzv. bělověžšké dohody o rozpuštění Sovětského svazu.

„Jestli si má Západ udržet vlastní integritu, nenechá Lukašenka do Prahy přijet," uvedl v nedávném rozhovoru pro ukrajinský týdeník Zerkalo něděli. „Bohužel, některým politikům na Západě nezáleží na tom, zda v zemi existuje demokracie. Někdy si pletou pseudodemokratické procedury s demokracií. Západ vlastně umožňuje Lukašenkovi provádět jeho špinavou politiku, a to se mi nelíbí," postěžoval si.

 

Právě se děje

Další zprávy