Pomoc východní Evropě? Nic proti Rusku, ujišťuje EU

Dominik Jandl
3. 12. 2008 21:45
Šest zemí včetně Gruzie dostane 600 milionů eur. Musí se ale přičinit

Brusel - Evropská komise posvětila plány "privilegovaného" partnerství šestici východoevropským zemím.

Ve středu to v Brusel na tiskové konferenci oznámili předseda Komise José Manuel Barroso a komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrero-Waldenrová.

Předložený koncept východního partnerství, jenž bude schválen na summitu v Praze během dubna či května, kdy bude Radě EU předsedat Česká republika.

Partnerství kavkazským republikám Gruzii, Arménii, Ázerbájdžánu a navíc ještě Bělorusku, Ukrajině a Moldavsku umožní užší vazby na evropské společenství.

"Evropskou unii k větší angažovanosti v tomto regionu přinutila gruzínská krize," řekl na konferenci Barroso.

Hned poté se ale nechal slyšet, že spolupráce nesmí jít na úkor vztahů s Ruskem, a stejně zdůraznil, že poskytnutí partnerství není vedeno snahou o rozšíření sféry vlivu.

"Nevedeme žádnou studenou válku, a proto by také neměly existovat žádné sféry vlivu," upozornil. EU daným zemím nechce nic oktrojovat. Naopak je o přijetí této nabídky budeme prosit," taktizoval Barroso.

Cukr nebo bič? Spíše cukr nebo nic

Optimismus, co se nového programu týče, neskrývala ani eurokomisařka Ferrero-Waldnerová.

Neděláme to na truc Rusku, obhajoval východní partnerství Barroso
Neděláme to na truc Rusku, obhajoval východní partnerství Barroso | Foto: Reuters

"Dozrál čas na otevření nové kapitoly ve vztazích s našimi východními sousedy," dodala  eurokomisařka pro vnější vztahy a evropskou politiku sousedství.

Podle ní je východního partnerství "ambiciózní a zároveň dobře vyváženou nabídkou".

Hlavním cílem je úspěšné dovršení reformních procesů v těchto zemích, kterých chce Unie dosáhnout pomocí nabídky „šité na míru" té které zemi.

"Naší zásadou však zůstává, že pokrok musí jít ruku v ruce s reformním úsilím našich partnerů," doplnila Ferrero-Waldnerová .

Úspěšné prosazení východního partnerství je jedním z prvních úspěchů aktivit spojených s českým předsednictvím EU. Východní Evropa totiž patří mezi jeho priority.

Užší spolupráci s východními sousedy akcentují i Maďarsko a Polsko, partneři České republiky z Visegrádské čtyřky. Tyto tři státy se dohodly na koordinovaném postupu.

Geograficky v Asii, politicky v Evropě. Tak vidí Kavkaz Evropská unie
Geograficky v Asii, politicky v Evropě. Tak vidí Kavkaz Evropská unie | Foto: Aktuálně.cz

Maďaři a Poláci totiž budou EU předsedat hned v následující trojici zemí.

Členství zůstává fikcí

Mimo přímé finanční pomoci na konkrétní projekty EU nabízí i snadnější získání „schengenských" víz a pomoc v boji proti korupci a kriminalitě. Barroso nicméně popřel, že by šlo o jasný příslib budoucího členství.

"Nemůžeme vyloučit různé možnosti, ale v současnosti je to maximum, které můžeme nabídnout," uvedl.

Po schválení navrhovaných plánů tak uvedeným zemím EU poskytne asi 600 milionů eur mezi lety 2010 až 2013.

Moldavsko je nejchudší zemí Evropy. Na snímku muž nakládá potravinovou pomoc
Moldavsko je nejchudší zemí Evropy. Na snímku muž nakládá potravinovou pomoc | Foto: Reuters

Z této částky je 350 milionů zcela „čerstvých", zbylých 250 milionů se přesune z již existujících programů v rámci sousedské politiky.

Jak řekla Ferrero-Waldnerová, především Bělorusko "bude mít ještě co dělat". Narážela tím na fakt, že v zemi vládne "poslední evropský diktátor" Alexandr Lukašenko.

Jeho účast na pražském summitu je podle ní otevřená. Vzhledem k velké podpoře běloruským organizacím prosazujícím lidská práva ze strany české vlády však není jisté, jestli Lukašenko obdrží potřebné vízum.

Česká strana mu ho totiž odmítla vydat už v roce 2000, kdy měl Lukašenko přijet do Prahy na zasedání Mezinárodního měnového fondu.

 

Právě se děje

Další zprávy