EU pootevře vrátka zemím SSSR, naznačila Komise

Dominik Jandl
25. 11. 2008 16:17
Východní partnerství má sblížit unii s postsovětskou šestkou

Brusel - Evropská unie nabídne formu užšího partnerství šesti postsovětským zemím, jak rozhodla Evropská komise. Exekutivní orgán sedmadvacítky tak vzal za svou jednu ze stěžejních priorit českého předsednictví, které proběhne v první půli příštího roku

Unie tak v nejbližší době uzná "evropské aspirace" Běloruska, Moldávie, Ukrajiny, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu, s nimiž podle informačního portálu EUobserver.com v dohledné době hodlá uzavřít asociační dohody a vytvořit společný ekonomický prostor.

"Konflikt v Gruzii v srpnu 2008 a široké odezvy na něj upozornily na zranitelnost našich východních partnerů," píše se v odůvodnění vzniku takzvaného Východního partnerství.

"Je to důvod pro urychlení snah o posílení vztahů s našimi východními sousedy a pro podporu jejich snah o sblížení s Evropskou unií," citoval z prohlášení EUobserver.com.

Partnerství, nikoli členství

K naznačenému aktu "uznání evropské identity a aspirací těchto zemí" by mělo dojít během několika nejbližších let.

Východní partnerství se rozjede během českého předsednictví v první polovině roku 2009
Východní partnerství se rozjede během českého předsednictví v první polovině roku 2009 | Foto: Vláda České republiky

Dokument vydaný u této příležitosti Evropskou komisí naznačuje, že chystané asociační dohody budou podobné těm, které Unie podepsala s novými členskými státy před jejich přístupem v roce 2004.

O zařazení východního partnerství na sezna priorit současné "evropské trojky" se postarala Česká republika.

Vláda hodlá i během svého předsedání Radě ministrů Evropské unie toto téma více akcentovat, k čemuž hodlá použít velkou podporu zemí Visegrádské čtyřky a Pobaltí, které se Strakovou akademií v těchto ohledech souzní.

Smlouva však nebude zahrnovat příslib budoucího plného členství zahrnutých zemí. Kroky v obchodních a hospodářských oblastech pak povedou k vytvoření "hluboké a komplexní zóny volného obchodu předcházející vytvoření společného vnitřního trhu, podobného Evropskému hospodářskému prostoru".

Takovou zónu má Evropská unie v současnosti s Islandem, Norskem a Lichtenštejnskem. V dlouhodobém termínu Východní partnerství počítá se zrušením vízové povinnosti pro občany výše zmíněných zemí.

Víza levněji, rychleji a snadněji

Pro řadu obyvatel východní Evropy je poplatek za vstupní vízum příliš vysoký. Na obrázku muž z Moldávie nakládá humanitární pomoc
Pro řadu obyvatel východní Evropy je poplatek za vstupní vízum příliš vysoký. Na obrázku muž z Moldávie nakládá humanitární pomoc | Foto: Reuters

V krátkodobějším výhledu by pak měla víza výrazně zlevnit a zároveň by jejich vydávání mělo být podstatně urychleno. Vydávat je budou společná aplikační centra, která pomohou lidem se vstupem do schengenského prostoru.

Kromě toho se komuniké zabývá i energetickými otázkami. O vytvoření institucionálních opatření, pomocí nichž bude východní partnerství vznikat a fungovat, bude francouzské předsednictví informovat až 3. prosince, kdy zveřejní definitivní verzi komuniké.

Zatímco oficiálně vznikne východní partnerství až v červnu 2009, již od jara se bude scházet uskupení představitelů států "27+5(6)".

"Zemí v závorce" je Bělorusko, s kterým bude EU pravděpodobně jednat skrze zvláštní prostředníky kvůli tamnímu autoritářskému režimu. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy