Minsk - Běloruské ministerstvo zahraničí vyzvalo Evropu k obnovení politického dialogu, jenž koncem loňského roku fakticky přerušily represe minského režimu proti disidentům.
Evropské instituce tehdy na postih opozice reagovaly vyhlášením sankcí, které znemožňují cestování běloruských politických a justičních špiček po Evropě a blokují jejich zahraniční účty.
"Vyzýváme naše evropské partnery, aby se vrátili k normálnímu konstruktivnímu dialogu, který je možný jen v podmínkách vzájemné úcty a nezaujatosti," řekl na tiskové konferenci v Minsku mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Andrej Savinych. "Tyto podmínky jsou klíčové pro urovnání všech existujících rozporů a problémů," dodal.
Podle ruských médií nemá běloruská výzva velkou šanci na příznivou odezvu, tím spíš, že Evropská unie v minulých dnech sankce proti Bělorusku naopak ještě zpřísnila.
Nejdřív vězně, pak jednání
Západ si jako základní podmínku dialogu klade propuštění všech osob odsouzených za účast v prosincovém masovém protestu proti znovuzvolení Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem. Evropské instituce rovněž žádají uvolnění restrikcí tisku a zaručení základních občanských svobod.
Běloruské úřady zatím vykročily spíš opačným směrem. Ve středu policie v Minsku a další zhruba třicítce běloruských měst zakročila proti pokojné demonstraci, kterou opoziční aktivisté už po čtvrté svolali prostřednictvím internetových sociálních sítí.
Oficiální zprávy hovoří o tom, že bylo při policejním zásahu zatčeno až 450 lidí. Většina z nich byla po zjištění osobních údajů propuštěna, několik desítek lidí ale bude postaveno před soud. Podle opozičního hnutí Vjasna jim hrozí kolem 15 dnů vězení.
Ve vazbě je nadále i běloruský Polák Andrzej Poczobut, zpravodaj polského listu Gazeta Wyborcza, kterého chce prokuratura potrestat za jeho údajně pomlouvačné články o prezidentu Lukašenkovi. Ve čtvrtek se v západoběloruském Hrodně konalo další přelíčení, po němž byl proces odročen na pátek.