Lukašenko nesmí do EU. Ta schválila sankce proti Minsku

Martin Novák Martin Novák
31. 1. 2011 16:53
Evropské země reagují na násilné potlačení opozice a průběh voleb.
Alexandr Lukašenko.
Alexandr Lukašenko. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie dnes na summitu ministrů zahraničí členských zemí podle očekávání schválila sankce proti běloruskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Sankce jsou trestem za to, že v den prezidentských voleb 19. prosince milice násilím rozehnala opoziční demonstraci a sedm z devíti opozičních prezidentských kandidátů skončilo ve vazbě. Hrozí jim několikaleté vězení.

Unie také sdílí názor opozice, že volby byly zfalšované a Lukašenko získal méně než 80 procent hlasů, jak zněl oficiální verdikt volební komise. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označili hlasování za netransparentní a neodpovídající evropským standardům.

Běloruský prezident a dalších 150 představitelů jeho režimu po dnešku nesmějí vstoupit na území žádné členské země Evropské unie a budou zmrazena jejich finanční aktiva v EU.

Unie by také na základě sankcí mohla blokovat pomoc Bělorusku od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a dalších institucí.

Česká republika, která patří dlouhodobě k největším kritikům běloruských poměrů, sankce jednoznačně podpořila.

"Myslím, že se musíme opravdu tomuto postavit. Není přece možné, abychom trpěli v 21. století čistou diktaturu uprostřed Evropy," řekl před odjezdem ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Sankce iniciovalo hlavně Polsko, Německo a Švédsko, naopak proti zpočátku vystupovala Itálie.

Lukašenko už dříve oznámil, že si nenechá zasahovat do vnitřních věcí Běloruska, má ale podle svých slov i nadále zájem o dialog s Evropskou unií.

Státní televize také odvysílala reportáž, která měla dokazovat, že demonstrace 19. prosince byla pokusem o státní převrat s podporou Německa a Polska.


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy