Lukašenka chce jen 20 procent Bělorusů, přesto neodejde

Martin Novák Martin Novák
3. 10. 2011 14:11
Hospodářská krize vyprazdňuje peněženky Bělorusů
Práce na poli jihozápadně od Minsku.
Práce na poli jihozápadně od Minsku. | Foto: Reuters

Minsk - Popularita běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka klesla na historické minimum. S vůdcem, který zemi vládne od roku 1994, je nyní spokojeno jen dvacet procent Bělorusů.

Informoval o tom ruský deník Kommersant s odvoláním na výsledky průzkumu, který mezi 1500 obyvateli Běloruska uskutečnil Nezávislý institut sociálně-ekonomických a politických studií.

Výzkum byl proveden v září. V červnu podle institutu bylo spokojeno s Lukašenkem devětadvacet procent dotázaných a ještě na začátku roku dokonce třiapadesát procent.

Bělorusko prochází mimořádné tvrdou finanční krizí. Stoupají ceny základního zboží včetně potravin a pohonných hmot. Většina potravin zdražila od loňského prosince o více než padesát procent.

Valutové rezervy státu jsou téměř vyčerpány, běloruský rubl od začátku roku devalvoval o více než polovinu své hodnoty  a Lukašenko hledá pomoc, kde se dá.

Dmitrij Uss po svém propuštění z vězení.
Dmitrij Uss po svém propuštění z vězení. | Foto: Reuters

Miliardu mu slíbila Čína. Rusko dá tři miliardy dolarů, ale chce, aby běloruská vláda privatizovala státní podniky a nabídla je ruským investorům.

Vyjednává také s Mezinárodním měnovým fondem. Ten ale nechce žádné peníze uvolnit, dokud Minsk nepřistoupí k zásadním strukturálním reformám. Běloruská ekonomika je zhruba z pětaosmdesáti procent v rukou státu.

Evropská unie na pátečním summitu ve Varšavě oznámila, že Bělorusku může pomoci až devíti miliardami eur, pokud Lukašenko propustí všechny politické vězně a uspořádá čestné, svobodné volby.

Prezidentské volby loni v prosinci skončily oficiálně výhrou Lukašenka se ziskem osmdesáti procent hlasů, ale podle opozice jsou výsledky zfalšované a ve skutečnosti prezident nedostal ani padesát procent hlasů.

Několik politiků, kteří kandidovali proti Lukašenkovi, skončilo ve vězení. Jednoho z nich, jednačtyřicetiletého právníka Dmitrije Usse, vláda v neděli nečekaně propustila. Odsouzen byl na pět a půl roku.

Tržiště v Minsku.
Tržiště v Minsku. | Foto: Reuters

Dva z jeho největších soupeřů - Andrej Sannikov a Nikolaj Statkevič - za mřížemi zůstávají.

Průzkum však také ukázal, že běloruský režim se zřejmě nemusí obávat masivních protestů a demonstrací v ulicích. Padesát procent respondentů uvedlo, že podporují protesty a akce proti Lukašenkovi, ale nehodlají se jich zúčastnit.

Prezident ale na rezignaci nebo dokonce opuštění Běloruska nepomýšlí. V pátečním rozhovoru pro agenturu Interfax-Západ znovu nazval opozici pátou kolonou.

"Tady jsem se narodil, tady žiji a tady umřu," prohlásil v narážce na nejistý osud některých arabských diktátorů, nedávno revolucemi odstavených od moci.

Znovu také obvinil Polsko, že chce zabrat západní část Běloruska a posunout hranici obou států až k Minsku.

 

Právě se děje

Další zprávy