Lovec planet vyrazil hledat další Zemi

Red Zah
27. 12. 2006 15:46
Bajkonur - Z kosmodromu Bajkonur vyrazila do vesmíru družice COROT. Je prvním kosmickým plavidlem, které umí hledat a rozpoznat planety podobné Zemi i mimo naši Sluneční soustavu.
COROT - družice pověřená misí, na kterou vědci čekali 25 let
COROT - družice pověřená misí, na kterou vědci čekali 25 let | Foto: Cnes

Mise, vedená Francouzskou vesmírnou agenturou CNES, má zároveň za úkol zkoumat i další tajemství hvězdného prostoru. Družice COROT odstartovala dnes ve 15:24 středoevropského času.

Projekt Corot

  • COROT poprvé představilo francouzské Národní středisko pro výzkum
    vesmíru (CNES) v roce 1996.
  • O čtyři roky později začalo pracovat na samotné
    družici.
  • Na vývoji se podílela Evropská vesmírná agentura, Rakousko, Belgie,
    Německo, Španělsko a Brazílie.

"Na tuto misi jsme čekali dvacet pět let," řekl Ian Roxburgh, profesor astronomie z londýnské univerzity Queen Mary a člen vědeckého týmu COROT. Jeho cílem je poslat družici 827 kilometrů nad planetu Zemi. Na polární dráze pak bude zhruba dva a půl roku zkoumat vesmír.

Hledáme planetu jako Země

Sonda o váze 670 kilogramů je vybavena vysoce citlivým teleskopem o průměru 27 centimetrů. Existenci takzvaných extrasolárních planet bude zjišťovat měřením světla vysílaného hvězdou v momentě, kdy jí okolo obíhající planeta překříží dráhu.

Během své mise na oběžné dráze bude sledovat na 120 000 hvězd. Každých 150 dní bude namířena na určitou oblast vesmíru a pak přesměrována na jinou.

Vědci předpokládají, že tak přístroj objeví převážně velké plynné planety jako Jupiter. Zároveň věří, že nalezne i skalnaté planety podobné Zemi.

Velikostí však budou "modrou planetu" několikanásobně převyšovat. Družice je podle České astronomické společnosti vybavena technikou schopnou zachytit skalnaté planety o rozměru "jen" desetkrát větším, než velikost Země.

Vedle poznávání nových planet má COROT přinášet informace o hvězdách, okolo kterých krouží.

COROT je schopný pomocí metody zvané
COROT je schopný pomocí metody zvané | Foto: Cnes

"Druhou Zemi" hledá i NASA

Na COROT naváže orbitální teleskop Kepler, který plánuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na oběžnou dráhu vypustit v roce 2008. Ten už bude mít za úkol nalézat planety třídy a velikosti Země.

Přístroj pojmenovaný po Johanesu Keplerovi, který odhalil a formuloval zákony planetárního pohybu, bude užívat stejné metody sledování jako jeho evropská předchůdkyně, jeho vysoce citlivý fotometr však bude schopen zachytit daleko menší planety procházející okolo sledované hvězdy. Během čtyř let by měl pozorovat stovky tisíc hvězd vně našeho solárního systému.

Kepler sdílí s družicí COROT stejný cíl: Snaží se naléz "druhou Zemi," kde by existovaly podmínky umožňující život.

 

Právě se děje

Další zprávy