Amálka navrhne základny na Měsíci

1. 12. 2006 14:25
Praha - Na nejvýkonnějším počítači u nás - Amálce - modelují čeští vědci dění ve slunečních erupcích i způsoby, jak se před nimi chrání Země.
Sluneční erupce vyvrhují do vesmíru nabité částice.
Sluneční erupce vyvrhují do vesmíru nabité částice. | Foto: Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

Fyzikové předpokládají, že jejich počítačové modely také umožní najít nejlepší místa, kde bude možné stavět na Měsíci základny s lidskou posádkou.

Znalost slunečních erupcí je důležitá rovněž pro ochranu elektronických přístrojů na družicích a případně i přímo na Zemi.

Bilión operací za vteřinu

Slunce při svých erupcích často vyvrhne část své hmoty, která putuje vesmírem v podobě nabitých částic. Poeticky se jim říká sluneční vítr, můžou však být nebezpečné pro lidské zdraví.

Zemi před nimi chrání její magnetické pole, přesto však může rušit například telekomunikační signály vysílané přes družice.

Schéma slunečního větru vycházejícího ze Slunce, když reaguje s magnetickým polem, které před ním chrání Zemi.
Schéma slunečního větru vycházejícího ze Slunce, když reaguje s magnetickým polem, které před ním chrání Zemi. | Foto: Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

Výpočty dění ve slunečním větru a jeho vlivem na zemské magnetické pole se zabývají vědci z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd v Praze.

Od roku 1998 při tom používají počítač nazvaný Amálka, avšak neustále přestavovaný, takže se jeho výkon postupně zvyšuje.

Včera informovali autoři Amálky ze společností SPRINX Systems a Intel, že nová verze dokáže teoreticky zvládnout až 2,5 biliónu operací za vteřinu. V praxi se zatím dosáhlo 1,1 biliónu operací za sekundu.

"Je to tedy nejvýkonnější počítač v České republice. Nikdo jiné ještě nepublikoval, že by u nás používal větší," řekl ředitel firmy SPRINX Jan Tomčík.

Vylepšení Amálky stálo 80 000 eur (asi 2,2 miliónu korun) a zaplatila je zčásti Evropská kosmická agentura ESA a zčásti česká Akademie věd.

Magnetické deštníky pro astronauty

Povrch Měsíce roztažený do obdélníkové mapy.
Povrch Měsíce roztažený do obdélníkové mapy. | Foto: Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

Fyzikové zpracovávají údaje získané z družic americké kosmické agentury NASA a z evropské agentury ESA. Jedním z jejich dalších cílů je magnetický průzkum Měsíce.

"Měsíc je jenom obrovský balvan, nemá vlastní magnetické pole, které by jej chránilo před slunečním větrem," popisuje vedoucí týmu z Ústavu fyziky atmosféry Pavel Trávníček. "Avšak dopadaly na něj meteority, některé s obsahem železa. Tak na povrchu Měsíce vznikla místa s lokálním magnetickým polem, které sluneční vítr odstiňují."

A právě takové lunární oblasti by se hodily pro bezpečnější umístění plánovaných stálých základen s lidskou posádkou. Čeští fyzikové budou na jejich hledání spolupracovat s vědci z NASA.

Merkur jako laboratoř pro Zemi

Jiným využitím vylepšené Amálky se má stát výzkum Merkuru. Jeho magnetické pole zatím měřila jen jediná sonda, Mariner 10 v sedmdesátých letech minulého století. Na základě jejích údajů vytvořili čeští fyzikové model planetárního magnetického pole. Ten pak sloužil k plánování mise americká sondy Messenger, která nyní směřuje k Merkuru, i k přípravě mise evropské sondy BepiColombo, jež bude následovat v roce 2013.

Boční pohled na počítač Amálka.
Boční pohled na počítač Amálka. | Foto: SPRINX Systems

"Merkur má protáhlou oběžnou dráhu kolem Slunce. Takže podle toho, jak je právě od Slunce daleko, se jeho atmosféra setkává s různě hustým slunečním větrem," popisuje Pavel Trávníček. "Z tohoto rozdílu půjde lépe poznat vlastnosti slunečního větru i magnetického pole planety. A tyto poznatky budou platit i pro Zemi," předpokládá doktor Trávníček.

Ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Los Angeles tedy nyní čeští fyzikové připravují projekty pro zpracování údajů z obou sond k Merkuru. Počítat je bude Amálka, mezitím určitě už dále vylepšená. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy