Londýn - Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že během olympijských her bude v Londýně rozmístěno vojenské zařízení, které je možné mimo jiné využívat i jako "akustickou zbraň". Informoval o tom v sobotu zpravodajský server BBC News.
Dalekonosné akustické zařízení LRAD (Long Range Audio Device) americké výroby může být používáno například k přenosu verbálního varování na velkou vzdálenost, anebo k vyslání zvukového paprsku způsobujícího bolest. Už několik let je úspěšně používáno například jako zbraň na lodích zahánějící somálské námořní piráty.
Firma LRAD Corporation sídlící v San Diegu toto zařízení mimo jiné prodala i americké armádě, která ho používala v Iráku k rozhánění davu. Koupila ho také celá řada zemí pro policii.
Pronikavý jekot vydávaný LRAD se dá přesně zamířit i na vzdálenost tří kilometrů a některé verze tohoto zařízení dokážou vyprodukovat ohlušující zvuk o síle 150 decibelů.
Využívat se ovšem dá také k vysílání slovních varování, například nařídit davu, aby se rozešel. A právě k tomuto účelu by podle mluvčího britského ministerstva obrany mělo být během olympiády především využíváno.
Zařízení ve tvaru disku o velikosti víka od popelnice se dá namontovat na vozidlo nebo na loď říční stráže.
Londýnské policii bude během her, které se konají od 27. července do 12. srpna, pomáhat 12 500 příslušníků britské armády. Počátkem měsíce se v Londýně konalo devítidenní cvičení jako generální zkouška na připravenost pořádkových sil zajistit bezpečnost olympiády.
Ve čtvrtek byla v řecké Olympii slavnostně a jak velí tradice pomocí slunečních paprsků zažehnuta v troskách chrámu bohyně Hery olympijská pochodeň, která následně zahájila dlouhou pouť do Londýna.
Od herečky Iny Menegakiové pochodeň jako první převzal devatenáctiletý britský běžec řeckého původu Alexander Loukos.
Londýn je prvním městem, které se stalo hostitelem letních olympijských her podruhé. Poprvé se zde olympiáda konala v roce 1948.