Londýn (od naší zpravodajky) - Třída The Mall, vedoucí od oficiálního sídla britského panovníka Karla III. na Trafalgarské náměstí, je z obou stran ohraničená železným zábradlím. Doprostřed silnice, kterou hlídají jak policisté, tak členové jednotek vyčleněných na práci s davem, se nelze už několik dní dostat.
Důvod je jasný na první pohled: už nyní, den před korunovací, se zde tvoří hloučky lidí. Často na sobě mají oděv s motivem britské vlajky, jiní posedávají a drží šálek oslazeného čaje s mlékem.
"Když to porovnám s pohřbem královny Alžběty II., tak na to, jak brzo ještě je, přišlo daleko víc lidí," říká v pátek pro Aktuálně.cz Jannie. Sama na místo přijela už ve čtyři hodiny ráno. Podle svých slov se snaží nevynechat žádnou velkou událost spojenou s královskou rodinou.
Jannie pochází ze západní části Londýna, jiní lidé ale vážili mnohem delší cestu. Na jejich stanech, ve kterých pobývají před ceremonií klidně i několik dní, jsou vidět americké, kanadské nebo australské vlajky. V davu má navrch angličtina, ozývá se ale také francouzština, ukrajinština nebo španělština.
Větší zájem o cesty do Velké Británie v týdnu, kdy se koná korunovace, potvrzují kromě české turistky i aerolinky. V porovnáním s prvním květnovým týdnem v předchozích letech je cestujících o 11 procent víc. Jen v pátek do Británie přilétne 2877 letů, většina z nich míří na letiště u metropole.
Větší množství lidí v ulicích potvrzují také místní. Hotely jsou plné a například kavárna u Trafalgarského náměstí, kudy poprvé po sedmdesáti letech pojede procesí s ceremoniálem stvrzeným králem, vnímá nárůst i v dopoledních, jindy klidnějších hodinách. Aby obsluha turisty nalákala, vyvěsila na výlohu fotografii Karla III.
"Nedokážu říct, jestli chodí víc lidí kvůli obrázku, nebo prostě proto, že je teď v Londýně víc lidí a my jsme na turisty oblíbeném místě," říká jeden z pracovníků. "Během pohřbu jsme měli na výloze i královnu Alžbětu II. Hned jak to ale skončí, fotku sundáme," dodává rychle.
Lidí však přibylo i mimo oblast, kudy král pojede, potvrzují stánkaři na trhu Spitalfields Market. Ten leží téměř pět kilometrů daleko.
Oproti centru zde chybí britské vlajky a obrázky Karla III. Mnoho místních také využilo dva volné pondělky, vybralo si mezi nimi dovolenou a odjelo z města. Jiní míří pryč jednoduše kvůli obavám z přeplněných ulic. Větších omezení spojených s korunovací si ale oslovení Londýňané nevšimli.
Zájem o událost by mohl přinést ostrovní zemi potýkající se s desetiprocentní inflací nárazový zdroj příjmů. Podle odhadů by tu mohli lidé za celý víkend utratit až jedenáct miliard liber (v přepočtu 295 miliard korun). Další příjmy přijdou s celosvětovými televizními právy - například jen v Česku budou korunovaci vysílat tři televize.