Vilnius - Litva uspořádá referendum o zachování platnosti zákazu prodeje půdy cizincům. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Podle průzkumů se dvě třetiny Litevců stavějí proti prodávání půdy cizincům. Analytici ale varují, že tento krok může vést ke konfliktu s pravidly Evropské unie o volném pohybu kapitálu.
Podle úřadů si všelidové hlasování vynutila iniciativa, která pod požadavek na uspořádání referenda o zákazu prodeje půdy shromáždila podpisy od více než desetiny obyvatelstva země. Termín hlasování ještě určí parlament.
Litva při vstupování do EU slíbila, že zákaz zruší po uplynutí přechodného období, které vyprší v květnu.
Referendum by podle záměru jeho strůjců mělo zákaz učinit trvalým. Argumentovali mimo jiné tím, že po zrušení zákazu by cena pozemků mohla natolik stoupnout, že by se pro Litevce staly nedostupnými.
Vztah k půdě
Vzhledem k historickým zkušenostem s cizí nadvládou je vztah k půdě v Litvě značně emotivní záležitostí.
"Litevci jsou k půdě velmi citově připoutáni. O tom, kdo je smutný, říkáme, že vypadá, jako by právě prodal svou půdu," uvedl Valdas Gaidys, šéf agentury provádějící průzkumy veřejného mínění.
Referendum prosazovali nacionalisté, jakož i agrární strana, kterou vede jedna z nejvýznamnějších majitelek zemědělské půdy v zemi. Proti se naopak stavěli vládnoucí sociální demokraté, hlavní opoziční strana, Vlastenecký svaz-Litevští konzervativci, a prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Ta prohlásila, že hlasování pro zákaz by odpovídalo hlasování proti členství Litvy v EU.
Rozpor s EU
"Jestli referendum uspěje, Litva se dopustí jasného porušení pravidel EU, protože omezí volný pohyb kapitálu," řekl profesor Ignas Vegele a varoval, že za to by Litva mohla být potrestána pokutou a omezením přístupu k unijním fondům, z nichž pochází 16 procent státních výdajů.
Šéf litevské ústřední volební komise dnes potvrdil, že organizátorům se podařilo sesbírat 300000 podpisů potřebných pro uspořádání referenda. Podobná iniciativa uspěla poprvé od vystoupení země ze Sovětského svazu.
Pro platnost výsledku je třeba, aby se referenda zúčastnila polovička voličů a nejméně třetina voličů podpořila navržené opatření.