Lisabon - Už jen 14 dní a v Portugalsku budou vyhlášeni vítězové hlasování o nových 7 divů světa. Ty mohou vybírat všichni lidé pomocí internetu.
Do finále se dostalo dvacet úplně nových staveb, "staré" divy světa reprezentuje jeden čestný kandidát - egyptské pyramidy v Gíze.
Na to, která sedmička bude nakonec vybrána, si můžete dokonce i vsadit. Aktuální kurzy společnosti Synot Tip si můžete přečíst v tabulce.
Jste-li například přesvědčeni, že americký symbol socha Svobody bude vybrán, a vsadíte na něj, při kurzu 10 dostanete z vložené stokoruny zpět 1000 korun.
My Vám, čtenářům Aktuálně.cz, nabízíme, abyste nemuseli čekat na slavnostní vyhlášení 7. července 2007 a určili si vlastních nových sedm divů světa už teď.
Prohlédněte si následující infografiku, ve které se dočtete základní informace o každé stavbě. Jeden potenciální div světa, který by podle vás v novém žebříčku určitě neměl chybět, zaškrtněte v anketě pod článkem.
Největší hlasování v dějinách lidstva
Anketu vymyslel švýcarský filmař Bernard Weber a označuje ji za největší celosvětové hlasování historie. Do této doby se hlasování zúčastnily desítky milionů lidí.
Švýcarská nadace New7Wonders Foundation začala novou sedmičku vybírat už v roce 2005. Z tehdejší ankety postoupilo 77 staveb do širší nominace.
Když lidé navrhovali stavby, které by v žebříčku neměly chybět, museli dodržovat pravidlo, aby jejich kandidát byl "obstojně" zachovalým dílem člověka vybudovaným před rokem 2000.
Do užší nominace 20 kandidátů se například nedostaly Pražský hrad, Karlův most, budovy parlamentu v Budapešti, dóžecí palác v Benátkách nebo panamský průplav.
Ze starých divů stojí už jen jeden
"Starých" Sedm divů světa je seznam unikátních starověkých staveb v oblasti Středozemního moře a na Středním východě. Seznam sestavil ve 2. století před naším letopočtem helénský filozof Filón Byzantský.
Z památek, které Filón označil za divy světa, se dodnes dochovala pouze nejstarší z nich - egyptské pyramidy. Ty mají jako čestný kandidát možnost stát se také jedním z "nových" Sedmi divů světa.
Existence Semiramidiných zahrad není úplně prokázána, Artemidin chrám v Efesu a sochu Feidiova Dia v Olympii zničil požár a zbývající tři stavby - maják na ostrově Faru u Alexandrie, Rhodský kolos a mauzoleum v maloasijském Halikarnássu - podlehly pro změnu zemětřesením.
Egypt je nespokojen
Egypt dal jasně najevo, že se mu nelíbí, že pyramidy musí znovu bojovat o post divu světa. Podle názoru egyptských představitelů by pyramidy měly patřit mezi divy světa automaticky.
"Pyramidy jsou živoucím srdcem lidstva a nepotřebují být vybírány mezi světové divy," uvedl nedávno šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky a přední egyptolog Zahí Havás.
Egyptští činitelé se před časem odmítli setkat s pořadateli ankety. Země také nepovolila Portugalsku vydat známky s vyobrazením pyramid jako jednoho z kandidátů.
"Soutěž není o tom, odebrat něco, ale o tom, přenést něco do moderní doby," uvedla mluvčí nadace Tia Vieringová. Zájmem pořadatelů je zvýšit celosvětový zájem o kulturu a historii. Nadace přesto pyramidy nakonec ze soutěžního žebříčku vyjmula.
Kurzy na jednotlivé stavby
- Pyramidy v Gíze 1,05
- Velká čínská zeď 1,05
- Tádžmahal v Indii 1,3
- Sochy na Velikonočním ostrově 1,4
- Akropole v Aténách 1,5
- Machu Picchu v Peru 1,5
- Koloseum v Římě 1,65
- Stonehenge v Anglii 1,9
- Eiffelova věž 2,5
- Zbytky města Petra v Jordánsku 2,6
- Pyramida Chichén Itza v Mexiku 2,6
- Socha Svobody v New Yorku 3,5
- Zámek Neuschwanstein v Německu 4
- Alhambra ve Španělsku 5
- Kreml a Rudé náměstí v Moskvě 5
- Kristova socha v Riu de Janeiro 7
- Timbuktu v Mali 7
- Angkor v Kambodži 10
- Chrám Kijomizu v Japonsku 10
- Hagia Sofia v Turecku 10
- Opera House v Sydney 10
Zdroje: new7wonders.com, Reuters, ČTK, AP