Unavený Zeman na židli. Lídři NATO čekali, než český prezident dorazí na skupinové focení

Zahraničí Zahraničí
12. 7. 2018 15:41
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na otázky Aktuálně.cz na možný pozdní příchod ke skupinovému focení reagoval, že "na debilní dotazy nemá potřebu odpovídat".
Miloš Zeman při summitu NATO | Video: Reuters, Asociated Press, NATO

Brusel - Prezident Miloš Zeman ve středu navštívil summit NATO v Bruselu. Následné záběry po společném focení státníků vyvolaly podobné pochybnosti o jeho zdravotním stavu jako před rokem při návštěvě Číny. 

Zeman na hromadné focení s premiéry a prezidenty členských států Severoatlantické aliance dorazil jako poslední. Když už byli připraveni před objektivy fotoaparátů, český prezident teprve přišel na modré pódium a v doprovodu ochranky se pozdravil s Donaldem Trumpem.

Následné videozáběry ze stejného místa ukazují, že jako jediný seděl na židli a působil velmi unaveně

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na otázky Aktuálně.cz na možný pozdní příchod ke skupinovému focení reagoval, že "na debilní dotazy nemá potřebu odpovídat". Později popřel, že by Zeman na samotný summit dorazil pozdě.

Miloš Zeman se opozdil už loni v květnu na schůzce v Šanghaji k budování Nové hedvábné stezky.

Tehdy 28 státníků čekalo na českého prezidenta, který nakonec přijel na skupinové focení na golfovém vozíku. Ochranka mu navíc musela pomáhat více než obvykle.

Ovčáček celou situaci vysvětloval tím, že Zeman za sebou měl několikadenní náročný program. Na Twitteru pak vzpomenul bývalého amerického prezidenta Franklina Roosevelta, který vyhrál druhou světovou válku, i přestože byl upoután na invalidní vozík.

Hrad v minulosti přiznal, že prezidenta trápí cukrovka a neuropatie dolních končetin (porušení nervů). Ta často postihuje právě pacienty s diabetem. Jiné možné problémy popřel.

Video: Připomeňte si, jak vypadal Zemanův příjezd do Šanghaje loni v květnu

Čínský prezident, jeho ruský protějšek a další státníci, kteří se zúčastnili jednání o projektu nové Hedvábné stezky, čekali na českého prezidenta. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy